| Badarau_Andrei_1985 a întrebat:

Salut, atunci cand merg la antrenament si dupa ce alerg ceva timp simt o durere foarte groaznica intr-o parte, la burta stiti de la ce poate fi si cum sa scap de ea.Si cand alerg ma doare si mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul efortului organismul uman are nevoie de mai mult sange decat in starea de rapaus. Depozitele sanguine se acumuleaza in splina si ficat si practic printr-un efort ceva mai mare organismul are nevoie de un aport mai mare de sange. splina sau ficatul se contracta( la nivelul capsulelor) iar cand se intampla asta apare si durerea. De obicei acest lucru se intampla ori la persoanele sedentare, neantrenate ori la cele antrenate dar care se supun unui efort mult prea mare pe moment. Daca durerea nu persista, nu ai de ce sa iti faci griji. In schimb daca nu, te doare in continuare si aceasta durere este insotita si de alte simptome, fa investigatii amanuntite.