| sfdshsnsa a întrebat:

Salut, azi la sala de forta mi-a cazut pe bara pe nas(nu radeti) imediat a inceput sa`mi curga sange.Nu s-a strambat, nu a troznit, doar ca ma doare si e umflat. O sa ramana asa umflat? sau se dezumfla? La vreo 20 minute dupa lovitura am ajuns acasa si am pus gheata.Ramane asa? O sa ma afecteze cu ceva? Mentionez ca il simt si foarte uscat pe interior...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Buna, ar trebui sa te duci la medicul de famile sa te consulta daca nu e ceva mai grav totusi.
Nu pune gheata direct pe piele ci infasurat intr-un prosop mai mic, daca s-a oprit epistaxisul mergi la medic sa te vada.

| sfdshsnsa explică:

Il simt si foarte uscat

| adikiller1 a răspuns:

Cel mai probabil il simti uscat din cauza sangelui, ti-a ramas sange in nas si s-a uscat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adikiller1):

Ai dreptate, nu m-am gindit si eu la asta.

| DyNo a răspuns:

Nu o sa te afecteze cu nimic, o sa se desumfle, dupa cateva zile o saptamana maxim, poate chiar si mai putin, nu ai motive sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se dezumfla, dar pune comprese reci pe umflatura. Nu o fi uscat de la caldura si efort?

| Muwz a răspuns:

Consulta un medic mai bine, ca degeaba stam noi sa iti dam sfaturi, cand un medic stie mult mai multe decat noi. Funda?

| Commandoo a răspuns:

Se va dezumlfa mregi la un doctor sau la urgente pune gheata intr-un prosop si mergi la doctor nu e de ras!