| Iulian890 a întrebat:

Salut, azi mi-am pus aparatul dentar, doar in partea de sus si jos pun peste o lună. As vrea sa va intreb pot sa mă spăl pe dinți cu periuta electrica? Pe dinti, ortodontul mi-a spus că doar sub bracketi sa folosesc periuta interdentara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Îți spun sincer din experienta ca dacă te speli pe dinți cu periuța electrica NU o sa te doară si NU se vor dezlipi bracketi. Periuța interdentala nu îți va curata bine dinții. Bracketi sunt lipiți bine pe dinți, mi-e mi s-au dezlipit doar când am mâncat popcorn. Nu are cum sa te doara chiar asa tare încât nici pe dinți sa nu te poți spala. Stai liniștită, ortodontul când a auzit ca folosesc periuța electrica nu mi-a spus nimic, o poți folosi fără nicio problema.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti l poate da doctorul care ti a pus aparatul, nu cei de pe TPU care fiecare se contrazice, unii zic da, altii nu, suna ti medicul si el stie sigur ce raspuns sa i ti dea.

| WhiteLife a răspuns:

Teoretic se poate. Practic, daca esti la inceput, dintii sunt foarte sensibili, dupa ce vor incepe sa te doara putin vei vedea ca nici sa te periezi bine nu poti (mai ales ca periuta electrica se invarte si poate accelera durerea), sau daca apesi, se pot dezlipi. Mai mult, periuta se va deteriora mai repede de 3 luni si e mai scumpa decat una normala. Periute interdentare trebuie sa folosesti indiferent daca te speli cu periuta clasica sau electrica (gasesti la DM periute interdentare).

Răspuns utilizator avertizat
| Michaeel a răspuns:

Da, poți. Am aparat dentar și am folosit periuța dentara de multe ori. E normal sa îți pună doar sus acum, și mie mi-a făcut la fel.

| Iulian890 explică (pentru Michaeel):

Poti sa imi spui cu periuta electrica ai putut sa te speli si pe bracketi?

| Iulian890 explică (pentru Michaeel):

Mulțumesc mult. M-am uitat și pe Youtube si este adevarat https://youtu.be/p1gf-nY7Zro

| Michaeel a răspuns (pentru Iulian890):

Îți spun sincer din experienta ca dacă te speli pe dinți cu periuța electrica NU o sa te doară si NU se vor dezlipi bracketi. Periuța interdentala nu îți va curata bine dinții. Bracketi sunt lipiți bine pe dinți, mi-e mi s-au dezlipit doar când am mâncat popcorn. Nu are cum sa te doara chiar asa tare încât nici pe dinți sa nu te poți spala. Stai liniștită, ortodontul când a auzit ca folosesc periuța electrica nu mi-a spus nimic, o poți folosi fără nicio problema.