| NonZarek a întrebat:

un răspuns urgent.
Din greșeală am tras pe o lama de la un cuțit zimtat degetul din mijloc, cuțitul fiind în mana mamei, m-a tăiat destul de adânc, pot spune ca m-a tăiat bine de tot, gen buricul degetului. Mi-a pus apa oxigenata dar eu nu știu ce sa fac, ce ma sfătuiți? E cuțit de bucătărie, folosit la tăierea alimentelor, mâncare etc, sânge a curs mult, f mult, cam 3 minute dacă nu mai mult, dar acum s-a oprit având înfășurat ceva șervețel cu apa oxigenata și prosop strâns bine peste.
Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nonolita a răspuns:

A curs mult sange pentru ca taietura este adanca.
Apa oxigenata opreste sangerarea. Dar pentru ca taietura e adanca, va trebui sa tii strans ceva timp pana se opreste. Nu te teme, nu te infectezi. Mai schimba pansamentul cu altul, tot cu apa oxigenata. Daca simti ca amorteste, mai largeste stransoarea.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pune betadină direct pe rană și apoi panseasă-l cu o fașă (tifon), nu cu șervețel de hârtie. Nu strânge fașa prea tare în jurul degetului.

| NonZarek explică (pentru floresdemayo):

Ok, asta voi face dar poate sa se întâmple ceva grav? Sa se infecteze sau ceva rău?

| floresdemayo a răspuns (pentru NonZarek):

Dacă lama cuțitului NU e ruginită, nu ar trebui să iti faci griji.
Iar betadina e un antiseptic foarte bun. Folosește-o cu încredere.

| Alexuţ02 a răspuns:

Am avut o problema si mai grava decat atat, o problema care m-a lasat cu o cicatrice de o dimensiune considerabila pe mana.
Stai linistit, o sa fie bine, urmeaza sfaturile persoanelor de mai sus fiindca au spus lucruri folositoare.
Nu te panica pentru ca nu ai de ce, doar fii foarte atent. daca tot ai dubii si ti-e frica de "altele", du-te la medicul de familie, nu dureaza mult sa se uite la rana, eventual sa-ti mai ofere niste sfaturi suplimentare

| NonZarek explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, am oprit sângerarea și e ok acum.

| bustamante a răspuns:

Mergi la chirurgie urgent!