| Ada477 a întrebat:

M-am tăiat la oul piciorului. Și mi-am pus plasture dar s-a umplut de sânge rău și mi-e frică că mi-am tăiat vreo venă. Ce aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unde e oul ăla de care zici?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

La gleznă fluierul piciorului se numeste popular acel os

Răspuns utilizator avertizat
| PringAloe a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca se refera la partea finala al tibiei (extremitatea din interiorul piciorului)

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru PringAloe):

De ce n-am lăsa întrebătorul să ne lămurească?

| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

Păi există în total 60 de oase în picioare.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Să fie tibia? (deh, uite cum ne dăm de ceasul morții să răspundem la intrebări (ne)puse strâmb)

Tipic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai fașă sterilă acasă te legi strâns. Dacă se oprește astfel curgerea e bine. Dacă nu sună la 112, la chirurgie să te coase.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Ada477):

Dacă se opri, să dezinfectezi bine locul, să te pansezi, ca să nu se infecteze rana.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Vad ca mai ești pe aici, dacă era vena erai leșinata de mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Lulu0101 a răspuns:

Țineți apăsat 10-30 min.
Limitați Mișcările cu piciorul respectiv
Așezazi-l pe o perna mai sus ca restul corpului