| PunctDeStres a întrebat:

Salut, cam de vreo 2 saptamani am niste intepaturi in zona inimii, uneori e ca un junghi alteori e ca o mica intepatura alteori e ca un fel de presiune in zona inimii, am 18 ani, fac efort destul de mult la munca, am facut si sala, si in ultimul timp am exagerat cu cafeaua (4-5cafele) si tigarile pana acum o saptamana cand am stopat cafeaua complet si tigarile foarte rar 1 sau 2 pe zi sau chiar deloc, dar intepaturile persista, oare din ce cauza ar putea fi, efort? am fortat inima cu prea multa cafea? am fumat prea mult? oare de la ce o fi? precizez ca nu pot merge la doctor decat peste aproape 2 saptamani si 4 zile cand ajung in tara, e v riun risc de complicatii pana atunci? Multumesc, dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Aici contribuie și stresul și probabil lipsa odihnei. Bănuiesc ca ești afara la munca.
Încearcă sa te odihnești cât poți de mult, sa îți acorzi timp sa te concentrezi pe respirație sa elimini stresul, sa bei apa plata, 2 L pe zi.
Sigur ca mișcarea este bună, dar nu în exces.
Sfatul meu ar fi;
- Odihna cât se poate
-Fără factori ce duc la probleme ( cafea în exces, țigări )
- Cumpara- ti un pulsometru pentru a ști mereu cantitatea de oxigen din creier și pulsul. Dacă oxigenul este peste 97%, este bun și pulsul sa fie în funcție de activități și vârsta ( găsești Pe net )
- Ultima, neapărat sa vii la medic și sa nu neglijezi sănătatea.
P. S. Ai putea sa mergi și acolo la un consult de urgenta, te scapă de gândul ( oare ce am?)
Multă sănătate și sa vii cu vesti bune!

| PunctDeStres explică (pentru SuperFata):

Pana sa ajung acasa nu am mai avut intepaturi, dar am continuat sa fumez doar 2 tigari pe zi si cafeaua si coca cola deloc, o singura data am mai avut doua 3 intepaturi cand m-a mancat in fund sa gust din energizantul fratelui meu, in rest e totul ok, precizez ca inaintea beam 4 5 cafele un energizant, coca cola mereu si pe langa asta bagam si preworkout care are o doza mare de cofeina

| SuperFata a răspuns (pentru PunctDeStres):

Ma bucur sa aud ca ești mai bine!
Dar, totuși sa consulți un medic pentru a fi tu sigur ca totul este ok.
Sănătate multa!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Normal ca ai suprasolicitat inima.
Cafeaua ridica tensiunea. Inima se lupta sa o mentina in limite normale. Plus ca e resonsabila pentru scaderea calciului in corp, care e responsabil pentru functionarea optima a inimii.
Tigara priveaza singele de oxigen. Inima trebuie sa pompeze mai mult sange in plamini, ca sa fie oxigenat.
Efortul fizic in exces, munca plus sala, oboseste inima.
Ce vrei mai mult?
Da-i timp sa se refaca. Nu o mai stresa deloc. Lasa si sala pentru un timp. Si la un moment dat va bate din nou fericita.

| Violleta2022 a răspuns:

Elimina cafeaua, poate aia iti da palpitatiile astea.

| blackann a răspuns:

Bei prea multe cafele, e normal sa ai palpitatii.
Dar inima nu doare, deci ar putea fi si alte cauze pentru acel "junghi" si pentru "intepaturi". Ar trebui sa dispara daca raresti cafeaua. Daca nu, mergi la doctor cand vii in tara. Nu e grav oricum.

| DovleacTurbat a răspuns:

La 18 ani, sănătos clinic este dificil sa "suprasoliciți" inima. Scoate cafelele, maxim 1, scoate cola și orice altceva care are cafeină.
Încearcă mai mult somn, mâncare calumea și apă.
Daca persista este probabil semnul unei tulburări de anxietate.
Simți vreo teama/ frică nejustificată uneori? Te simți încordat sau macar inconfortabil?

| antimasonerie a răspuns:

Nu este, sfatul meu este sa depui mai puțin efort și să renunți complet la țigări și cafeaua să bei mai moderat spre deloc. Ar putea fi și de la stres persistent major, sfatul meu este sa o lași mai moale cu efortul depus, sa te îndepărtezi o perioada de tot ce tine de efort fizic intens