| anonim_4396 a întrebat:

Precizez ca am 14 ani ( neimpliniti mai am 1 luna ) si ma cam inteapa inima nu tare dar durerea ma inspaimanta mai ales de inima. Nu e chiar in zona inimii e deasupra inimi o intepatura ceva mai tare la inima foarte putin si de obicei radiaza in spate jos unde ar veni stomacu si da cateodata ma doare stomacu ( tot intepaturi ) va intreb ceva am lipsa de calciu si magneziu e posibil sa fie intepaturile inimi de la asta doctorul meu a zis ca da pot aparea aceste intepaturi. voi ce spuneti poate fi si asta o cauza sau mai e si cresterea? si am o intrebare o lipsa de calciu si magneziu la ce consecinte poate avea? eu iau precizez calciu sandoz de 1000mg si magne b6 + ca mananc sanatos ( ciorbe, supe, fructe ). E acum voi ce credeti? Dau funa la cel mai bun si explicit raspuns. Va Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai automedica.
Mergi la medicul de familie și cere să faci analize de sânge ca ulterior să știi ce carențe ai și un consult cardiologic.
Sănătate!
Pa, pa.

| alexandra1993 a răspuns:

Se numeste nevralgie intercostala, iti da impresia ca te doare inima, dar, de fapt, durerea radiaza din torace si se datoreaza unui nerv intercostal. Cauzele pot fi multiple. Consulta un medic specialist!

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Din cate stiu eu, durerile de inima pot aparea si de la caldura, adica daca faci ceva mai viguros pe caldura si nu te opresti, te inteapa inima

| TuttyFk a răspuns:

A precizez ca mai am si o spasmofilie ( pe baza de lipsa de calciu si magneziu. numai ca nu fac crize adica cu palpitatii si precizez ca inima bate normal chiar si in timpul dureri se acelereaza ca ma sperii eu.

| alexandra1993 a răspuns (pentru TuttyFk):

Lipsa de calciu duce la afectiuni ale aparatului locomotor si la dureri de oase, in timp ce, lipsa de magneziu si fier duce la anemie.