| maria_1771 a întrebat:

Cand apas ma doare degetul mare de la picior, s-a inrosit in partea laterala si astazi am observat ca se scurge putin puroi ( de culoare alba)... s-ar putea sa fi fost de la taiatul unghiilor de acum cateva zile insa nu sunt sigura; + port si o pereche de cizme care ma strang putin insa pe acestea el port de la inceputul iernii si nu mi s-a mai intamplat; de ieri a inceput sa sa ma doara putin si degetul mare de la celalt picior; eu cred ca e de la incaltamintea stransa; am mai avut cand am fost mica astfel de infectii insa au trecut de la sine ( bineinteles ca trebuit sa suport durerea.)

Posibile remedii impotriva acestei probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Curata degetul de puroi cu spirt medicinal, apa oxigenata, rivanol si apoi aplica, sub un bandaj, un unguent cu antibiotic. Schimba bandajul in fiecare zi pana la vindecare ( nu renunta la bandaj --- el impiedica reinfectarea) Numai bine!

| zacrazy a răspuns:

Si eu cred ca e tot de la incaltamintea care te strange. Deasemenea, cred ca ai unghia incarnata.

| Belciu a răspuns:

Se pune vata cu tinctura de rostopasca. In doua zile dispare si infectie si orice rana.

| Bacteriuță a răspuns:

Eu as zice ca e de la taiatul unghiilor. si eu imi taiam colturile, si uneori le taiam mai nasol si imi aparea puroiul. atunci curatam si dezinfectam bine cu spirt, si mai dadeam cu o pudra buna laughing, nu mai stiu cum se numeste. sau puneam oxacilina. mi s-a parut ca merge mai bine cu oxacilina. daca dai cu pudra, eu ti-as recomanda sa dai cateva zile si apoi sa faci pauza. eu asa am facut si imi trecea. poti cere pudra pentru infectii la unghia de la picior, sau ceri pur si simplu "ceva pentru infetii la unghia de la picior" laughing.
bafta! :*

| cristinna23 a răspuns:

Da din cauza cizmelor, am avut aceeasi chestie e si din cauza unghiilor care trebuie taiate bine dar la mine s-a intamplat din cauza balerinilor, deci du-te la medic, mie mi-a pus iod si a tecut repede.

| yanis a răspuns:

Dupa fiecare pedichiura foloseste rivanol si pudra de baneocin.in cazul in care nu ai asa ceva foloseste din abundenta ceai de musetel pana simti ca te lasa durerea.

| Cronki a răspuns:

Este posibil ca un "colt" al unghiei (de pe acea laterala) sa se intoarca si sa intre in carne. Se intampla asta atunci cand tai adanc colturile unghiei!

| DoarOana a răspuns:

Buna Maria. Si eu am avut asemenea probleme. Mi se incarnau colturile degetelor de la picioare. La inceput am rabdat, sperand sa treaca de la sine, dar dupa cateva saptamani am avut o punga mare de puroi.
Asta inseamna ca ti-a mai ramas ceva coltisor acolo. Si eu am patit-o si m-am dus la o manichiurista sa mi-l scoata. Acum m-am chinuit sa imi las sa imi creasca colturile peste piele ca sa nu mai am probleme. Daca nu te duci la o manichiurista o sa se umfle si o sa se adune puroi (asta am facut eu si crede-ma ca nu e placut deloc).
Te poti duce si la chirurgie, dar o sa te taie si o sa iti simti degetul intarit acolo tot timpul ceea ce e destul de deranjant. (asta a facut o prietena).
Ca sa imi creasca coltul imi pun in fiecare seara ulei de jojoba si mi-l pansez. (fac asta de vreo 6 luni si am mai facut si inainte dar din cauza unor tocuri am ajuns sa o iau de la capat).
Daca vrei sa ma contactezi sa mai intrebi despre asta poti sa ma contactezi la helpTPU@yahoo.com
O sa incerc sa te ajut si eu cum pot. Ar fi bine daca iti moi picioarele in apa calduta cu sapun si apoi in apa cu bicarbonat de sodiu daca vrei sa incerci sa iti scoti coltul singura.
Pa, pa

| dany1219 a răspuns:

Si mie imi apare asa ceva, e de la incaltaminte...winking

| Adam_Teodora_2001 a răspuns:

Baneocin e pudră alba