| Ilie_Robert_1991 a întrebat:

Salut.Cand jucam fotbal,eram in poarta si un prieten a sutat cu multa putere,Eu nu aveam mainile incordate asa ca, mana mea dreapta a fost data pe spate.In primele secunde nu imi puteam misca degetele, si mana era amortita total. Apoi a inceput sa ma doara.Tin sa mentionez ca aceasta intamplare a avut loc acum 2 zile. Mana o pot ridica in sus si o pot lasa in jos, insa eu nu o pot invarti in stanga sau in dreapta.Si mi se pare ca o vena de la mana nu e in locul ei, nu stiu cum sa spun.La doctor nu vreau sa merg, nu cred ca e ceva foarte grav. Sper ca ma puteti ajuta. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu neaparat. Simptomele luxatiei sunt umflarea, durerea, imobilitatea articulatiei afectate si eventual deformarea membrului respectiv. Nu trebuie sa se invineteasca neaparat. Dar daca tu stii mai bine si zici ca "isi da drumul" stai acasa.

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Tu nu poti sa-ti misti mana si nu crezi ca e ceva grav? Cel mai sigur e o luxatie si trebuie pusa la loc. Si doar medicul poate sa faca asta.

| Ilie_Robert_1991 explică (pentru CuriousStuff):

Pai daca era luxatie, cel mai sigur se invinetea.E doar umflata, dar am vazut ca ma lasa durere si incepe sa isi dea drumul.

| Ilie_Robert_1991 explică (pentru CuriousStuff):

Daca maine nu o sa imi revin complet, o sa merg la medic.Multumesc pentru ajutor.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ilie_Robert_1991):

Sa ne tii la curent. Spune-ne ce a fost, vreau sa stiu cat de departe a fost diagnosticul meu de cel real.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ilie_Robert_1991):

Nu neaparat. Simptomele luxatiei sunt umflarea, durerea, imobilitatea articulatiei afectate si eventual deformarea membrului respectiv. Nu trebuie sa se invineteasca neaparat. Dar daca tu stii mai bine si zici ca "isi da drumul" stai acasa.

| Ilie_Robert_1991 explică:

Tin sa mentionez ca pe mine ma doare incheietura mainii, si din aceasta cauza nu o pot misca stanga dreapta, si am observat ca e si putin umflata.

| Ilie_Robert_1991 explică:

Aparent,nu mai am nimic, imi pot misca mana lejer fara nici o problema.Doar ca acum vad ca s-a invinetit putin la incheietura.Umflata nu mai este.