| boss97 a întrebat:

Salut.Cand merg repede sau cand alerg, cateodata ma doare in partea inimii alteori in partea ficatului. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Vorbim de lipsa de miscare si antrenament. Muschii nu sunt obisnuiti la prea mare efort si se intandind excesiv.
Splina e nevoita sa trimita sange in circulatie, nu esti obisnuita cu efortul.
Nu e nimic grav si nu ai de ce sa te ingrijorezi!
Te pup!

| boss97 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns.

5 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Obosesti repede.

| boss97 explică (pentru fuzzer):

Da,chiar obosesc repede, dar de ce?

| TPUajutor a răspuns:

Si as zice ca e o problema functionala - adica tehnica neadecvata de alergare, care pune stress prea mare pe muschii din loja antero-laterala a gambei, conformatii anatomice variate (dar nu anormale) in articulatiile gleznei/genunchiului, lipsa obisnuintei de a alerga (pedalatul solicitand alti muschi in alt fel), greutate prea mare care solcita mult genunchiul+/- glezna in alergare (daca e cazul). Asta se intampla la aproape toti dar dace crezi ca la tine e altceva mai bine mergi la medic

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Nu sunt specialista, poate e din cauza ca nu obisnuiesti sa faci miscare, corpul se adapteaza greu la lucrurile cu care nu e obisnuit. Sau dieta nu e tocmai potrivita ori in cazul in care alergi e necesar sa faci incalzire inainte, altfel pot aparea dureri in anumite zone.