| M1989 a întrebat:

Care este diferenta intre Calorii si Kcalorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| InvatamProgramare a răspuns:

1KCalorie (KiloCalorie) contine 1000 de calorii

| johnnny123 a răspuns:

Aceeasi cu diferenta dintre metru si kilometru si dintre gram si kilogram.

| Sn4k3 a răspuns:

In nutritie nu este nici o diferenta. S-a ales termenul de kcalorii, deoarece caloria este si o unitate de masura in fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența este că în al doilea cuvânt avem un K care precedă c-ul inițial din primul cuvânt.
Tot odată al doilea cuvânt se pronunță "chalorii" din cuvântul latin cal, care înseamnă vacă.

| M1989 explică (pentru Sn4k3):

La asta ma gandeam si eu...ca in nutritie nu ar fi o diferenta...folosesc o aplicatie ce masoara pasi si contorizeaza si kcaloriile, in medie 450 kcalorii zi.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

La 8 km am arse 713 kcalorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

Ok, și ce vrei să înțelegi?

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Daca acele kcalorii sunt de fapt calorii arse de organismlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

Păi văd că știi ce sunt. happy Da, sunt caloriile calculate de aplicația pe care o ai care îți spune câte calorii ai ars, kilocalorii adică 700 de mii de calorii. Te-am lămurit? laughing

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Nup. Asta nu inteleg. Tu spui 700 de mii pe cand media la un adult este de 2500.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1KCalorie=1000 de calorii
E cam la fel cu gram și kilogram, metru și kilometru etc.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Buna...ceva ma face sa cred ca nu este asa...atat timp cat media de calorii arse.de un adult este in jur de 2500

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

: https://adevarul.ro/......index.html

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

Acum știu să-ți răspund. happy
Pentru că există calorii mari "Cal" și calorii mici "cal"
1 Cal = 1000 de cal
Deci nu exista nicio diferență, sunt același lucru.
Se utilizează Cal sau kcal pentru că dacă am utiliza caloriile mici ar ieșii un număr prea mare.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Si daca transformam cele 713 kcal in calaorii cat ar insemna... 713 Calorii. Daca nu gresesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

Da, trebuie să facem distincția între Calorii și calorii.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu intelegeam eu cum functioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M1989):

Vrei să te mint laughing nici eu, am aflat acum, că dacă nu îți răspundeam așa din start happy

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Buna asta laughing