| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut, câte calorii ar trebui sa scad dacă vreau sa mai scad din grăsimea corporala?

De ex. dacă am 2000calorii menținere..cat ar trebui sa scad ca să pierd grăsime sănătos?
Și cât ar trebui sa țin deficitul caloric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic nutritionist stie, mergi la el sa ti faca o schema potrivita varstei tale innaltimii greutatii tale istoricului bolilor, noi nu stim.

| Mosotti a răspuns:

Pai o slabire sanatoasa e intre 3-6 Kg lunar.
Pai depinde cat vrei sa pierzi in greutate si in cat timp, spune asta si o sa-ti zic precis cat trebuie sa ti deficitul si ce deficit trebuie sa ai.

De ex ca sa slabesti cam 4 Kg lunar, ar trebui sa ai deficit de 1000, deci sa mananci 1000/zi.
Un kg de grasime corporala are 7000, mie dupa testele practice, asa mi-a dat ca are. Deci in 7 zile ai pierdut un kil cu 1000 deficit.
Iti organizezi deficitul in functie de cat dai si in cat timp.

| Sekim a răspuns:

Poti sa scazi cat vrei tu dar se recomanda maxim 1000 kcal pe zi. Daca e sa vorbim din punct de vedere "ca la carte", ar trebui sa stai pe undeva la 1500-1600 kcal, adica deficit de 400-500 aproximativ. Cat ar trebui sa tii deficitul? Pana cand ajungi la greutatea pe care o doresti sau pana cand arati cum iti doresti. 7700 kcal = 1 kg. Spor.

| Mosotti a răspuns (pentru Sekim):

Mie mi-a dat practic testand, ca 1 Kg are 7000, stiu ca unii zic 7700, acum nu stiu ce sa zic.

| Sekim a răspuns (pentru Mosotti):

E o aproximatie. Am vazut si peste 8200 la unii oameni din lumea sportului. La mine a fost cam 7200.

| Mosotti a răspuns (pentru Sekim):

Da, e pe acolo in jur de 7000 dar nu mai jos de 7000 kcal 1 Kg grasime corporala.