| FloreaVicentiu97 a întrebat:

Ce este lichidul din interiorul unei basici provocata de o arsura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanLuca a răspuns:

Un raspuns simplu... este plasma ( formata din apa(90%), saruri minerale si diferite subst organice " ex: glucide".)
Aceste vezicule ( basici) apar in arsurile de gradul 2 cand arsura ajunge pana la derm si dezlipeste de acesta stratul superficial al pielii epidermul. In spatiul acela se formeaza vezicula cu acest lichid alb-galbui care are un rol foarte important in reducerea riscului de infectare a plagii.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ser sanguin sau plasma(partea lichida a sangelui)--- vezi flictene:http://www.romedic.ro/flictene-basici

| giony54 a răspuns:

Este apa care daca spargi basica se elimina si se inchide rana.Nu este niciun pericol.

| Sayori a răspuns:

Salve puppy dog eyes

Din cate stiu eu, se numeste "puroi". Ar trebui sa fie ceva alburiu... dar daca e un lichid acolo inseamna ca "coace" si nu e bine. AI putea sa folosesti un praf numit Baneocin. Te speli bine cu sapun sau apa oxigenata, apoi aplici plasturele si legi cu tifon sau cu un plasture. Daca nu poti cumpara acel praf, poti folosi crema de galbenele. E eficienta. Eu asta folosesc la arsuri de tot felul, taieturi, zgarieturi etc.

Bye - bye puppy dog eyes

| MarianJenaru a răspuns (pentru Sayori):

Nu este puroi ci este plasma deproteinizata, arsura a absorbit apa din celule si o parte din substante au trecut prin osmoza in acel lichid, remediul recomandat este foarte bun, iar baneocin se gaseste si sub forma de unguent dar mare atentie pentru ca este un antibiotic si trebuie folosit cu grija, mai bine aplici o crema de galbenele sa faci o cataplasma din flori de galbene, pelin sau musetel

| FloreaVicentiu97 explică (pentru Sayori):

Puroi nu este pentru ca am fost la medic, azi a fost a doua oara cand mi-a schimbat pansamentele si mi-a spus ca este foarte bine pentru ca este un,, pansament al organismului) si defiecare data le sparge cu o seringa

| Sayori a răspuns (pentru FloreaVicentiu97):

Pfff...la ora asta, n-aveam inspiratie sa caut pe net cum au facut altii de mai sus puppy dog eyes

| FloreaVicentiu97 explică (pentru MarianJenaru):

Marian nu iti pot da fundita, consider ca raspunsul tau este cel mai bun. Copiaza-l te rog siposteaza-l iar happy