| xIuliaNNN a întrebat:

Am arsura de gradul 2 pe urmar, asa sa zic eu. Am niste basici pe umar si pielea rosie. Sunt poarte speriat ce trebuie sa fac sa nu se agreveze sau necesita deja medic sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Daca ai stat in soare se intampla. Se fac basici si apoi te cojesti. Poti merge la farmacie sa iei o alifie. Evita sa mai stai in soare, mai ales la orele amiezii.

4 răspunsuri:
| BlyeeetAK47 a răspuns:

Arsurile de gradul II sunt ceva mai severe, ajung mai adânc în piele afectând cel de-al doilea strat al pielii (hipoderma), pielea se înroşeşte, este dureroasă şi, în acest caz, apar băşicile. Dacă zona afectată are un diametru ce depăşeşte 8 cm nu încercaţi să le trataţi acasă pentru este foarte posibil să înrăutăţiţi lucrurile. Apelaţi la ajutor medical de specialitate.

| xIuliaNNN explică (pentru BlyeeetAK47):

O am pe umar pe o portiune de 8 pe 4, crezi ca trebuie sa intervin la medic sa sa iau o alifie ceva de la farmacie?

| Pabibabum09 a răspuns:

Sfatul meu este sa apelezi urgent la un medic, fiindcă arsurile de gradul 2 sunt mai grave decat cele de gradul 1, deci pătrund mai adânc in piele! Însănătoșire grabnica!

| cinewa a răspuns:

Pune iaurt rece pe ea