| Hehehahah a întrebat:

Salut. Ce înseamnă "din care zaharuri" la alimente și "zahar"? Care e diferența dintre ele? E un baton proteic protein r și spune că din care zaharuri are 25 de grame. Ce înseamnă? E mult? Cât e recomandat pe zi sa nu se depășească? Mulțumesc. Am ficatul puțin grăsuț și vreau să știu dacă e ok daca iau un baton proteic o data pe zi la diferență de câteva zile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Zaharul procesat nu este necesar si nici bun pentru organism. Doza maxima zilnica recomandata pentru barbati este 36g si femei 25g. Poti gasi batoane proteice fara zahar daca vrei. Iar la intrebarea cu ficatul doar un doctor iti poate rasp

| Hehehahah explică (pentru haileewatson):

Cum se numește un baton proteic fara zahar? Un link, un nume?

| IreneeDiana a răspuns:

Diferenta dintre zaharuri și zahăr este că zaharurile se referă la o întreaga clasa de carbohidrați simpli și compuși …Doza recomandată de zaharuri este 25g pe zi la femei, iar la barbati 36g pe zi.
(Nu include doza de zaharuri din fructe, fructele conțin fibre alimentare.Iar zaharurile din fructe nu sunt dăunătoare )
In schimb zaharurile din sucurile de fructe și etc, trebuie incluse in cele 25g pe zi.

| Hehehahah explică (pentru IreneeDiana):

Pai și de ce scrie ca se pot consuma și 3 pe zi daca unul are 25 g de zaharuri? Am văzut că are lactoza... Dacă aveți timp să vă uitați la protein r baton proteic și să mi spuneți dacă e rău dacă mănânc unul pe zi. Sau daca pot sa mai iau și altceva dulce pe lângă el. Fac sport mult

| IreneeDiana a răspuns (pentru Hehehahah):

Da poți manca unul pe zi și poți manca ceva dulce pe lângă, dar nu in exces…
blushing

| Hehehahah explică (pentru IreneeDiana):

Eu înainte luam cate 2-3 pe zi și câteodată in fiecare zi cate unul. Adică na... Eu credeam că nu are zahar. Mi s-a recomandat și nutramino nu stiu daca are zahar și ăla sau daca e mai sănătos ca asta de la redis

| IreneeDiana a răspuns (pentru Hehehahah):

Ia doar unul.
Sper ca te-am ajutat.