| Hehehahah a întrebat:

Salut. Cerealele mr.iron fără zahăr adăugat sunt sănătoase? Au 50% proteina. Am cumpărat, am incercat și sunt extrem de hrănitoare. Doresc să nu mai iau chestii cu zahar căci am ficatul cam grăsuț (am 17 ani). Aveți idee la cate zile e recomandat sa consum aceste cereale? In fiecare zi bănuiesc că nu e ok. Sunt mai bune ca și celelalte de la nestle etc clar dar vreau sa aud și opinia voastră

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă nu au zahar adăugat, nu înseamnă că nu au zahar happy

| Hehehahah explică (pentru Frank51):

Are 240g cutia și are total zaharuri 0, 33 g la 30g și 1, 1 g la 100 g. Eu zic că nu e mult zahar și că pot manca chiar și eu cu ficatul mai grăsuț

| Frank51 a răspuns (pentru Hehehahah):

Alea nu mai sunt cereale.

Grâul, ovăzul, secara, au în medie 60-70gr de carbohidrați( adică lanțuri de zahar legate) per 100gr.

Pentru mine cerealele semnifică grâne.

Ce ai tu acolo este orice dar nu cereale. Dacă sunt sănătoase sau nu, se poate spune doar după testarea lor pentru un timp îndelungat.