| therock55 a întrebat:

Ce mi-ati recomanda sa mananc ca sa ma ingras? Am 11ani, inainte aveam 37kg dar acum am 34.
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NaruToNR1 a răspuns:

Salut. Eu ti-as recomanda sa te ingrasi sa mananci de 3 ori pe zi, si sa mananci mancare sanatoasa si fructe. Funda?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Inainte de toate, poate niste analize, nu ar fi rau sa-ti faci.Cu trimitere de la medicul de familie,ti le poti face gratuit,la un laborator de analize ce are contract cu CAS_ul.
Ca sa te ingrasi, ar trebui sa mananci mai des si cantitate putin mai mare.Dar sa nu mananci in exces produse fainoase, dulciuri, grasimi.
Cele trei mese principale pe zi, cu doua suplimente intre ele.Sa contina fiecare masa proteine, carbohidrati sanatosi, glucide sanatoase, lipide sanatoase, fibre.Detalii gasesti pe net, despre ce alimente sunt sanatoase.
Ar fi recomandate si vitaminele, pentru cresterea poftei de mancare si asimilarea nutrientilor din alimente:gama vitaminelor B(B6, B12),vitamina A, C, D, minerale ca zincul, calciul.Toate ajuta in tulburarile metabolice. Poate ar fi indicat si Cavit junior.

| mrblizz311 a răspuns:

Recomand mancare grasa si in excess.

| pietrean a răspuns (pentru mrblizz311):

Vrei sa o imbolnavesti, s-o faci pufoasa, cu astfel de "recomandari"sau sa dezvolte armonios?