| FaraZahar123 a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre antidepresive, despre Serlift si celelate care exista, sunt bune de ceva? Sunt sigure? Cine stie sau cine a luat sa imi explice cum e cu ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Tratamentul cu antidepresive se face personalizat pentru fiecare pacient in parte de catre medicul psihiatru si aici ca si in alte ramuri ale medicinei ce este bun pentru popescu nu este neaparat util si pentru marinescu chiar in cazul depresiei.
Cat despre antidepresive, da, fac treaba buna, insa cum am zis conteaza substanta activa raportata la tipul de pacient.
Unora le merge bine cu serlift la altii cu arketis la altii cu Trittico, sunt zeci, sute de medicamente.
Greseala medicilor este ca folosesc un singur tip de antidepresiv fara sa foloseasca si alte substante complementare si trateaza aceasta tulburare superficial.
Nu intru in termeni stiintifice pentru ca nu imi permit, unii au scoala si rezidentiat pentru chestia asta.

9 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Antidepresivele se iau la recomandarea unui medic, dupa ce se exclude cauze fizice care pot sa "mimeze" depresia - carenta unor vitamine sau tiroida hipoactica. Tratamentul este de lunga duration, de obicei dureaza 2 luni paba sa incepi sa simti imbunatatiri (daca acestea apar). Ca orice medicament nu functioneaza la toata lumea si are efecte secundare care nu apar la toata lumea.
Serlift are ca substata activa sertralina (in diverse concentratii) si este un antidepresiv si anxiolitic "usor" - cu efecte adverse rare deci nu stiu daca la asta te referi cand spui daca sunt "bune de ceva si sigure". E in general prima recomandare in tratamentul depresiei dar daca nu functioneaza sau are efecte secundare prea neplacute se poate discuta cu medicul pentru a modifica.
Eu iau de 5 ani fiindca am fost diagnosticata cu o boala degenerativa progresiva urmata de moartea subita a unor membrii ai familiei - am avut o perioada foarte "intunecata" dar acum sunt ok - nu stiu daca din cauza medicamentelor sau pur si simplu am invatat sa gestionez situatia - medicul mi-a marit de 2 ori doza pana am ajuns la concentratia actuala si nu am efecte adverse.

| FaraZahar123 explică (pentru Eireann):

Pai si cat timp trebuie sa le iei? Toata viata? 5 ani mi se pare mult.
Si la inceputul tratamentului nu ai avut reactii adverse?

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Efecte adverse tot ai! Ingrasatul este una dintre ele! Adevarat daca se iau mai ales alaturi de medicamentele folosite in tratatea schizofreniei sau epilepsiei, acestea din urma sunt medicamentele "complementare" cu antidepresivele de care vorbeam in postarea mea si sunt folosite in depresia 'cronica', grava. Cum am zis depresia nu se trateaza cu 1 pastila, pentru ca este un mecanism mai complex.Mai ales ca intre depresie si anxietate este un raport in stransa legatura si foarte putine persoane dezvolta doar depresie fara stari de anxietate, de aici si argumnetarea ca e nevoie de mai multe randuri de pastile.
Cat despre rezultate ele trebuie sa apara de la primele 14 zile nu dupa 2 luni, vorbim strict de depresie usoara-medie nu de afectiuni psihice care duc la inregistrarea in sistem si primirea de indemnizatie de handicap!
Depresia recurenta este altceva, deja acolo pacientul a fost bombardat cu multe tratamente si dezvolta intr-un fel sau altul deja rezistenta la medicamente, poate in acest caz rezultatele incep sa se vada dupa o perioada mai mare.

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Ai dreptate, 2 saptamani voiam sa zic, nu 2 luni. Si eu personal nu m-am ingrasat chiar daca nivelul de activitate fizica a scazut drastic.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Ma bucur pentru tine

| FaraZahar123 explică (pentru Simpatic):

Dar Serlift trateaza depresiile usoare-medii, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru FaraZahar123):

Da

| Archangells a răspuns:

Incearca spovedanie deasa, impartasanie, program de rugaciune, participarea la slujbele Bisericii Ortodoxe si o sa te faci bine. Medicamentele trateaza efectele, cauzele sunt sufletesti. Doamne ajuta!

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Sunt bune dar nu trebuie sa consumi droguri, trebuie sa le iei cu sfințenie și să le întrerupi la recomandarea medicului nu brusc că poți ajunge la spital din cauza sindromului de discontinuitate. E bun și în depresiile grave serlift! Trebuie sa îți schimbi și stilul de viață nu doar sa iei pastile și să crezi in miracole ele te ajuta dar nu te vindeca, tratează doar efectul.