| daniel13 a întrebat:

Salut
ce se intampla daca am baut 2 pahare de vin si apoi dupa 10 min am luat jumatate de pastila ( amixacilina capsula )
e ceva grav? sa ma astept sa ma imbolnavesc grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Grav nu, dar ar trebui ca macar 6 saptamani sa tii un regim de crutare a ficatului.

1 răspuns:
| KJewel a răspuns:

Hei, nu stiu multe, dar am luat o groaza de antibiotice in viata mea si mereu mi s-a atras atentia sa nu beau alcool cand sunt pe antibiotice. Nu stiu daca se intampla ceva grav sau nu. Suna la medicul de familie sau daca ai vreo cunostinta la medicina sau asistenta, intreaba. Oricum, sa stii de acum ca nu e bine sa iei niciu medicament, oricat de inofensiv ar parea, fara sa intrebi inainte pe cineva care stie, adica un medic/asistent, nu pe cineva care a luat, a facut a dres. Avem organisme diferite, metabolism diferit, care raspunde diferit. Ce mie imi face bine poate sa omoare pe alt. Sa intrebi de acum inainte sa iei ceva.