| RichardPopescu a întrebat:

Salut.Ce se intampla daca beau multa apa minerala? Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Păi da dar e cam cel mai mic rău pe care-l face... Adică dacă te îngrași, pana mea, ții o dietă, te apuci de sport și slăbești, nu e mare brânză, nu te afectează cu mai nimic, mai important e tot răul pe care-l face organismului, deci aia trebuia să menționezi ca aspect general, nu că îngrașă... Că așa îmi zici și de fast-food că îngrașă și o să fiu gen meh, aia e, mă duc și alerg o oră, da dacă îmi zici ce alte multe rele îmi face să consum asta, o să mă gândesc de 2 ori înainte să ies după o șaorma.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te vei duce mai des la baie.

| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistit, nu te lua dupa tot felul de carcotasi care-s contra, multi beau de 30 ani si nu au nimic. Sucuri cu zahar sa nu bei multe ca ingrasa, in rest nu ai treaba.

| RichardPopescu explică (pentru Mosotti):

Nu iti dau funda

| Mosotti a răspuns (pentru RichardPopescu):

Atuunci nu mai bea apa minerala, eu ti-am zis adevarul (inclusiv aia cu sucurile ca sa nu bei mult), s-au trezit astia acum in ultimii ani sa vina cu fite, ca aia face rau, aia face rau, dar inainte bea si manca lumea de toate si nu aveau nimic. Si daca nu dai funda, eu postez de placere, nu pentru funde.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

ăla consideri tu că e singuru efect nașpa al sucurilor care merită menționat? că îngrașă?!

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Evident ca nu ala e singurul efect urat al sucurilor cu zahar, eu am zis cel mai rapid efect care apare 100 %, nu trebuia sa mai spun de E-urile din ele adica ca sucurile sunt si toxice, dar astea cum ataca dupa ani, sau deloc, nu am mai spus, banui ca stie omul asta. Insa ingrasarea apare sigur la exces si foarte repede, chiar si in cateva saptamani, am considerat ca e cel mai grav.

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Da da, sa o crezi tu ca slabesti usor, cine se ingrasa, e clar ca are o problema si are o pofta de mancare mai sus decat trebuie si nu va fi absolut deloc usor sa tina dieta si sa dea jos! Plus ca obezitatea poate declansa si un diabet care ala nu trece. Asa..in timp pana mea, faci cancer in zeci de ani si te cureti repede si ai scapat, nu e mare chestie, ba mai bine ca nu mai apuci batranetea urata, sau sunt sanse sa nu-l faci in zeci de ani, de aia am considerat ca nu e asa mare problema, pana la urma nu traim 1000 ani. Insa cum am zis, nu stiu daca e cazul sa mentionez, ca asta stiu cam toti, insa nu toti cunosc pericolul kcaloriilor. Pericolul kcal face rau f rapid, sigur, de nu mai ai viata si nici nu mori!

Pe cand asa...te simti bine si cand o fi, mori si gata dupa 20-30 ani.
Eu de ex beau Fanta de lamaie zero fara zahar, nu ma int ce face in timp, imi place mult si beau. Dar nu voiam sa ma ingras intr-o luna! Asta nu. Ce dracu stau sa-mi faca atatea probleme ca si cum as imparati lumea, cand mor mor si aia e, adios muciacios, dar pana atunci ma simt bine pe placeri.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu mă refer când vezi că începi să te îngrași, că doar nu ajungi de la 50 la 90-100 kg cât s-ar considera obezitate în câteva zile, te îngrași treptat și observi și iei măsuri din timp...
iar cu restul, e și ăsta un punct de vedere, și eu țin cont de el dar mai moderat.

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Daca ai stii ca am intalnit pe una care avea 131 Kg la 1, 65 si zicea ca nu si-a dat seama ca s-a ingrasat si cica s-a trezit asa grasa la o adica si apoi a realizat. Cum dracu sa nu isi dea seama? Doamne, pai vezi si la haine.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Omg laughing)) n-ai cum să nu-ți dai seama, crec doar încerca să facă pe victima ca și alea care n-au nimic dar mint că au boli să justifice lenea.

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Mda si asa, nu neg. Bine, nici sa judecam nu e bine, oamenii aia au niste probleme, un om sanatos la cap de la sine nu mananca asa, ca nu ii vine.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred că e un stil pe care și-l implementează singuri și după nu mai au ambiție să renunțe. poate din copilărie s-au învățat cu multe dulciuri, multe prăjeli, gustări oricând și numa chipsuri și alte prostii, din ce în ce mai puțină mișcare și cu timpul s-a resimțit dar n-au putut scăpa de obicei. De cei cu boală nu mă leg, eu mă refer strict la cei sănătoși da leneși și care doar se plâng în loc să ia măsuri.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi da dar e cam cel mai mic rău pe care-l face... Adică dacă te îngrași, pana mea, ții o dietă, te apuci de sport și slăbești, nu e mare brânză, nu te afectează cu mai nimic, mai important e tot răul pe care-l face organismului, deci aia trebuia să menționezi ca aspect general, nu că îngrașă... Că așa îmi zici și de fast-food că îngrașă și o să fiu gen meh, aia e, mă duc și alerg o oră, da dacă îmi zici ce alte multe rele îmi face să consum asta, o să mă gândesc de 2 ori înainte să ies după o șaorma.

| alina2k18 a răspuns:

Cat inseamna multa?
Daca nu te baloneaza e ok.
Vezi aici mai multe infos si analizele apelor minerale privind continutul lor.
https://evz.ro/......59996.html

| Bizon95 a răspuns:

Ce inseamna multa?
daca bei 12 litrii MORI
nu conteaza ce apa
daca bei 2 litrii repede, o sa te balonezi cat cuprinde si o sa ragai cat cuprinde, plus ce iese prin partea... AILALTA big grin

altfel CO2-ul nu prea e bun pentru organism, de aia sunt NErecomandate bauturile carbo-gazoase

| Panamax a răspuns:

O sa faci pipi mai des.

| readytofly a răspuns:

Atata timp cat este o apa saraca in sodiu, este ok. Altfel, risti sa capeti pietre la rinichi in timp.