| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.Ce se intampla daca te prinde politia fara atestat taxi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca vei fi amendat, amenda este de la 1.000 lei la 5.000 lei.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si
BlaBlaCar?
Intra aici?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Nu stiu ce-i BlaBlaCar si nici nu ma intereseaza.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este o aplicatie in care oameni obișnuiți care nu au nici un fel de acte de taximetrie

Raidsharing

Este o aplicatie in care toti oamenii șoferii pot sa scrie am drum din Iași trec prin București si merg până în Geneva

Sau plec pe la ora 18 din București la Constanța

Si alti oameni obișnuiți care ar fi stat la ocazie in mod normal
Vad ca pleaca cineva din București la Constata in seara aceasta.

Ideea este sa împartă benzina
Daca tot merge soferul x atâtea sute de Km

El anunța ora plecării
Apoi oamenii care ar fi stat la ocazie
Se abonează la acea masina.
Isi rezervă un loc on-line
Si plătesc fiecare gen 70 lei
Iar soferul ajunge gratis la destinație
Sau daca a reușit sa găsească un singur client pune si el jumatate din Benzina

Sau daca a mai găsit 4 clienti atunci de fiecare persoană o sa vina doar 40 lei benzina

Asta înseamnă raidsharing

Inseamnă că dacă eu mi-as dori sa merg pana la oradea dar nu am bani de benzina.
Anunț or site-ul acesta
https://www.blablacar.ro

Si in cazul in care mai dorește cineva să ajunga de exemplu din Ploiesti pana la Brașov se poate abona la mașină mea
Apoi mai dorește cineva sa meargă de la sinaia la Sinaia la Sibiu il iau si pe el
Oamenii vad pe unde as purea eu sa teec in drumul meu spre Oradea
Asa ca multi or sa isi faca rezervari on-line
Ma vede cineva da eu am ajuns la sibiu si spune vin-o sa ma iei si pe mine ca merg la Oradea
Intre timp ma vede cineva ca sunt la Turda isi rezerva si el un loc până la Huedin

Si asa o mare parte a drumului a fost plătită de cate cei ce au dorit sa ii iau si toe ei gen la ocazie

Nimeni de pe această aplicatie BlaBlaCar
Nu da bon factura chitanță
Ci daca chiar iti trebuie ceva hârtii te pune sa alimentezi opreste la o benzinărie si spune baga si tu de cat ai fi vrut sa imi dai
De exemplu 40 lei
Pune benzina de ei pentru ca tot pentru tine o consum doar nu o consum pentru altul

Plus ca masina mai consuma si alte lucruri asigurare ITP buci ulei bascule uzură frâne... Asa ca toate aceste lucruri nu ti-le mai pun la socoteala sunt moca cadou free graris nu iti mai cere nimeni bani si pentru ele.

Asa ca tu mergi poate cu un sfert din benzina pe care ai fi platit-o dacă ai fi mers singur acelasi drum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Inseamna ca nu este taximetrie in acceptia legii.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te prinde practicand taximetrie fara atestat, atunci primesti o amenda usturatoare + se ia permisul + talonul masinii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amenda si se ia permisul si talonul masinii.