| Preotul500 a întrebat:

Am 17 ani si am anxietate fata de semne fizice si tulburări de atac de panica. Am fost si la cardiolog iar în urma electrocardiogramei mi-a iesit doar tahicardie din cauza emoțiilor și stresului dar in rest nimic. Am rămas cu frica cum bate inima tare iar tahicardia persista, cum as putea sa ma liniștesc? Cu cat ma gandesc mai tare sau imi pun mana la inima cu atat e mai tare dar și fara. Pot păți ceva de la tahicardie? Nu am nimic altceva, doar inima bate rapid... astept raspuns, mersi fain...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nookoo a răspuns:

Salut,

Deci ceea ce ti se intampla este foarte normal varstei tale, am trecut si eu exact prin aceleasi stari ca si tine si mi se mai intampla uneori si acum la 28 ani de ani. Sfatul meu este sa stai linistit si sa-ti vezi de viata,esti la o varsta foarte frumoasa,pentru tine abia acum incepe totul,as da orice sa mai am varsta ta si sa trec prin ""experientele tale"". Treci prin anumite schimbari fiziologice,hormonale si chiar mentale care se numesc pubertate, de unde si aceste stari. Apuca-te de un sport, de sala de fitness de exemplu, ocupa-ti timpul, distreaza-te si vei vedea aceste atacuri de panica vor disparea.

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Am patit si eu ceva asemanator cand eram mai mic. Cand vedeam multe persoane straine intr-un loc ma apucau palpitatiile. Aceste simptome au trecut de la sine. Singurul remediu pe care il stiu (exceptand medicamentatia) este autosugestia. Spune-ti ca n-ai de ce sa fii anxios, speriat, emotiv, nu are de ce sa iti bata inima tare sau sa te panichezi. La mine a functionat. Desi nu imi spuneam chiar cuvintele astea. Totul pleaca de la tine.

| Donsavas a răspuns:

Anxietatea cu manifestări psihosomatice este o boala psihiatrica. Atacul de panica poate fi prevenit cu medicatie psihiatrica.
Cu un antidepresiv, emoțiile ti se vor anihila.
Mergi la un psihiatru! Acesta stie cel mai bine ce ti se potriveste.

| StrongHeart a răspuns (pentru Donsavas):

Totusi antidepresivele nu vindeca problema lui, doar pe moment.Adica pastilele alea doar mascheaza durerea, spun pentru ca am folosit si mai mult mi-au daunat personal.Cred totusi ca trebuie sa se consulte cu cineva, nu stiu daca solutia e in niste pastile.Pace!

| Preotul500 explică (pentru Donsavas):

Multumesc mult pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cu cat ma gandesc mai tare "
Tu o faci singur cu mintea ta iti creezi panica, mergi la psihologi te bagã cu medicamente si devi un robot dependent de ele, trebuie sa-ti menti mintea ocupata, sa incerci chestii noi care sa-ti relaxeze asta poate insemna si un iesit la plimbare prin parc sau orice altceva. Care sa-ti creeze focus si repetitie

| aimullah123 a răspuns:

Si eu am anxietate.
In atacurile de panica sunt eficiente metodele de distragere cognitiva, de exemplu: Sa numeri pana te calmezi sau sa inchizi ochii si sa iti imaginezi cum intra si iese aerul in timp ce inspiri si expiri.
Se bazeaza pe faptul ca iti este dificil sa te concentrezi la doua lucruri in acelasi timp numai ca nu iti trateaza atacurile de panica, doar te calmeaza pe moment. Dar trebuie sa insisti chiar daca ti-e frica. Orice simti tu trebuie sa te concentrezi pe metoda.
Ca sa scapi de atacuri de panica ai nevoie de tratament medicamentos de la psihiatru.
E foarte important sa stii ca atacurile de panica apar atunci cand esti vulnerabil, asa ca ai grija sa dormi suficient si sa adormi inainte de ora 22:00, sa ai o alimentatie cat de cat echilibrata si mai sunt recomandate si suplimente pentru concentrare pentru ca in anxietate apar frecvent tulburarile de concentrare.
In caz ca nu poti sa adormi pana in ora 22:00 poti lua niste suplimente pentru somn.
Eu am luat Bien Dormir o pastila inainte de culcare cu o ora. Dar daca vrei ceva mai usor poti lua doar melatonina simpla. Bien Dormir mai are si altceva. O sa te ajute sa ai un somn ca cel natural, nu te adoarme fortat.
Mai exista si medicamente care ajuta in tulburarile de somn provocate de anxietate de exemplu anxiar sau xanax.
Si exista si medicamente mai puternice decat acestea, special pentru somn.
Mai ai nevoie si de psihoterapie dar nu obligatoriu dar macar sa incerci sa iti infrangi tu toate temerile.
Si vezi ca socializarea ajuta foarte mult in anxietate.
Recomand si cartea "Cum sa va controlati anxietatea inainte ca aceasta sa va controleze" de Albert Ellis. Eu am citit-o si mi-a placut

| Preotul500 explică (pentru aimullah123):

Multumesc mult pentru sfat, o sa incerc!

| eckblume a răspuns:

Aici putem sa iti dam sfaturi, dar sa stii ca atacurile de panica nu dispar batand din palme. Psihologii sunt persoane specializate care te-ar putea indruma (in fiecare liceu exista cate un psiholog, poti sa il intrebi). Fiindca intri in panica, ar trebui sa inveti niste tehnici de relaxare, adica sa respiri adanc de 3 ori si sa iti repeti in gand,, calm, calm, calm,,. Sa asculti melodia preferata, cea care te linisteste. Daca nu ai probleme grave cu inima nu e motiv de ingrijorare mare. Incearca sa fii mai relaxat, chiar daca e greu in anumite situatii.

| cuvant a răspuns:

Cauta ceva activitati care sa te relaxeze...
Nu sta mult in casa si fa miscare.
Cu cat stai mai mult in casa si virtual nu o sa te ajute.
Trebuie sa iesi sa cauti sa comunici si sa socializezi cu oamenii de langa tine.