| numesiprenume0 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu cateva sfaturi, ofer funda. Ejacularea este benefica? Masturbarea in exces ce probleme poate provoca?
Fac asta de mai mult timp, parca din ce in ce mai des, si mai rapid. Problema este ca am inceput sa resimt cateva efecte negative din cauza aceasta cred eu.
In primul rand cum am mentionat mai sus timpul actiunii s-a micit. In al doilea rand parca urinez mai greu, simt niste furnicaturi sau intepaturi si mi se pare ca este putin cam atrofiat.
Ce parere aveti? Ar putea fi un inceput de prostata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e specialist? Misteryy a inventat tulburarile mentale nepatologice, poate ar trebui sa le inregistreze drept marca la OSIM. http://www.tpu.ro/......or-un-pic/

| relian a răspuns:

laughing ce parere,stii cum se spune,cei mult strica,deci ejacularea este benefica daca nu se exagereaza.
Cad exagerezi nu este vorba ca patesti nu stiu ce chestii fizice,dar o sa te simti naspa,o sa iti dea o stare nu prea buna. Ejacularea ete benefica daca ai ce ejacula laughing cand nu prea mai ai ce,asta datorita exagerari,organismul nu tine ritmul,adica sa produca asa rapid si cantitatic,ca vorba aia doara nu esti vaca laughing atunci simti o stare de incofort,nu te mai relaxezi etc.
Faptul ca simti tu nu stiu ce cand te urinezi si etc,trebuie sa faci un control, poti avea o infectie urinara.
Daca urinezi si o faci greu, sau simti asa intepaturi ar fi cazu sa consulti un urolg, sa faci ceva teste de urina sa vezi in primul rand daca nu este o infctie pe undeva
O infectie poate aparea si la prostat, dar nu cred ca e din cauza ca te mastur ce zici tu acolo.
Ce faci tu exagerat normal ca iti da o stare naspa. Pune si fa-ti o fata ceva.
Inceput de prostata la ce aume te referi?laughing Tu si orice barbat nu ai inceput de prostata, toti barbatii au prostata finalizata din uterul mamei laughing deci nu a inceoput acum sa iti creasca prostata.
Am vazut chiar pe aici unia care nici nu stiu cei aia si exact se exprimau si chiar credeau ca le aparuse prostata laughing

| anonimg a răspuns:

"Ce probleme poate provoca?"
Dureri de mijloc, pierderi de memorie (din pricina eliminarii zincului si a mai multor vitamine); lipsa de sensibilitate morala; vei ajunge sa tratezi femeia ca pe un obiect; se va pierde respectul fata de mama, nevasta, copii, si oameni in general, dar si fata de persoana ta.
Toate acestea nu apar imediat, ci dupa mai multi ani. Evident, aceste probleme pot avea si alte cauze. Dar mai multe cauze accentueaza problemele ce vor apare. Dupa ce ca noi oamenii ne degradam odata cu varsta, ne ajutam prin astfel de practici sa ne degradam si mai repede?!
De aceea autocontrolul trebuie sa ne caracterizeze pe toti. Pentru ca daca nu ne controlam intr-un anumit "punct", ne va fi usor sa nu ne controlam nici in dreptul altor "puncte" (ex.: nu ne vom controla nici cand suntem stresati, nici cand ne enerveaza cineva sau ceva, nici in dreptul altor tipuri de apetite, etc).
Asa se formeaza caracterul. Un obicei rau este o usa deschisa pentru altele, poate chiar mai rele.

Iti recomand cartea "Minte, caracter si personalitate": https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Chestia cu zincul este scorneala unui escroc medical, David Horrobin.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Cat despre pierderi de vitamine: mai multe vitamine pierzi cand iti faci nevoile decat prin sperma.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Chestia cu zincul este scorneala unui escroc medical". Pentru un făt este nevoie de concentrația cea mai mare de tot ce este mai bun în om (că nu știu să mă exprim altfel): fie că este vorba de oameni, fie că este vorba de animale.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Non sequitur. Ai probleme cu logica, amice? Judecata ta de valoare este lipsita de relevanta din moment ce exista laboratoare care pot masura precis ce substante are sperma si in ce cantitate. Alta data nu mai specula aiurea despre rezultate care se pot cunoaste doar prin cercetare empirica. Mintea ta nu tine loc de laborator de chimie. Ai batut campii cu brio. Chiar asa: de ce ar fi trebuit s-o ghicesti p-asta? Te credeai expert in biochimie? Ai citit Biblia si credeai ca prin urmare ti-a venit prin posta o diploma de doctorat in chimie?

Realitatea: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi%C8%9Bia_spermei_umane

Ca aport de calorii, o zi de alaptare furnizeaza cat 841 de eliminari de sperma si nimeni n-a zis ca alaptarea este un mare pericol pentru sanatate. Dimpotriva!

| Frank51 a răspuns:

S-a demonstrat ca renuntarea la ma.sturbare nu provoaca o schimbare hormonala, fizica sau mentala. Studiul s-a facut pe un individ care se masturba zilnic. In primele 7 zile de la renuntare, s-a constatat o crestere a testosteronului. Dupa cele 7 zile, nivelul de testosteron a coborat la loc, ca atunci cand se masturba. Asa ca ori te masturbezi ori nu, probleme hormonale, sau de sanatate nu poti avea. Ideea e sa nu exagerezi, daca o faci de 3-4 ori pe zi saracu nu mai poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printre simptomele care pot aparea pe fondul acestui proces cauzat de "emanuela " in exces se numara starea de oboseala continua, caderea firelor de par, pierderea de memorie in episoade, vedere incetosata dar si problemele de ficat survenite pe findul extenuatii sexuala.
Doza de "emanuela" recomandata de medici este de aproximativ doua-trei ori pe saptamana.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, cred ca suferi de halucinatii. Asemenea scorneli n-am mai auzit decat de la oameni total fanatizati religios.

Aia este excesiva doar daca iti produce probleme sociale, la scoala, de cuplu, cu Politia, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit dintr-un articol asa relata ca are mai multe simptome negative asupra sanatatii. Intr-adevar cam exagerat si neadevarat.
Am vazut clipu cu tipa aia ce spune ca daca o faci in fiecare zi sau de mai multe ori nu te afecteaza si nu sunt de acord cu asa ceva.un astfel de exces te poate afecta pe viitor si psihic cele mai mari probleme vei avea cand vei fi pus intr-o sitiatie de a face sex cu o femeie ..multe cazuri de ejaculari precoce se datoreaza faptului ca multi care se uita la filme xxx si isi fac emanuela in fiecare zi sunt predispusi la asa ceva
Orice exces are urmari negative de aceea trebuie sa traim intr-un echilibru perfect.dar tu nu ai cum sa stii asa ceva e evident

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu e evident deloc, tocmai asta e problema. Daca vrei sa nu cred ca ai fumat tamaie, da un tratat medical din ultimii 25 de ani sau trei articole de trecere in revista indexate de MEDLINE din ultimii 25 de ani in care scrie ce zici tu.

Aia nu produce ailalta precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Drept dovada si utilizatoru ce o adresat intrebarea spune ca ar resimti unele probleme de cand isi freaca maimuta mai des.
Pot spune ca si eu in urma cu cativa ani o faceam cam des si resimteam si eu niste intepaturi si dupa ce am renuntat nu am mai avut probleme happy si faza cu ejacularea la fel de cand am intrerupt de a face zilnic nu mai mam terminat asa repede, rezistam mai mult.Deci iti pot spune ca te afecteaza acum depinde de caz. decat sa devii un onanist notoriu mai bine cunosti o femeie in the real life

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Majoritatea speciei noastre sunt sau au fost onanisti, asa ca nu e nicio rusine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Singuru care o fumat tamaie esti tu poate curule

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ia lasa tu anecdoticele si scrie tu la cauta intrebari si raspunsuri masturbarea in exces si o sa vezi ca foarte multi spun ca afecteaza ca au efecte negative probabil si tu esti un onanist infect si de aceea te ataci atat

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, măi, eu sunt onanist... și părinții tăi ce-au fost? Fameni?

Vorbești cu atâta lipsă de realism, ceva nemaipomenit!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform Manualului Merck, 97% din bărbați și 80% din femei s-au...

Citat din Coon și Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile și bărbații căsătoriți se... cel puțin ocazional."

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba nebunule din coceni ai scris sa vezi pe TPU ca majoritatea spun ca afecteaza daca o faci prea des ce te tot contrazici atat punete si culcate ca esti obosit tu te crezi mai indreptatit sa spui decat majoriratea ce au comentat despre acest subiect hai ca nu mai are rost sa o lungim faptul ca utilizatoru o spus-o chiar el ca crede ca ar avea probleme din cauza asta spune multe da tu tot o tii pe-a ta hai sictir

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mai, asta spun si eu: "el crede asta". Nu am spus ca ar fi adevarat ce crede, ca un medic s-ar pisa pe el de ras cand ii va spune ce crede el. Deci nu i-a pus nimeni diagnostic, el fiind bolnav inchipuit crede ca s-a imbolnavit de la aia. Sau are o boala reala, dar care nu are nimic de a face cu aia.

Sofism clasic: post hoc ergo propter hoc.

Ca sa fiu mai clar: nu cred pe nimeni ca i se trage de la aia pana asta nu este confirmat prin diagnostic medical pus in mod legal de un specialist competent dupa investigatii corespunzatoare. Pentru ca niciun medic nu e obligat sa-l creada pe cuvantul de onoare ca i se trage de la aia. Deci: nici medicul, nici eu nu-l credem pe ochi frumosi. In nicio lege nu e scris ca trebuie sa fim naivi fata de bolnavi.

Si cine sa-l diagnosticheze? Un medic care face sau a facut acelasi lucru ca si el, deci sa-l intrebe mai intai pe medic de ce nu s-a imbolnavit si medicul.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si da, astia spun ca aia afecteaza fizic si mental pentru ca ei insisi sunt bolnavi psihici sau prosti de dau in groapa si au nimerit pe mana unui escroc medical care ia banii la fraieri.

Medicii care trateaza de aia se impart in: habotnici, sectanti si ticniti.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa, unde sunt citatele cerute? (Ca sa ma conving ca nu ai fumat tamaie.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mastur.beaza-te si tu acasa, nu in autobuz sau in ora de biologie!

| Misteryy a răspuns:

Pe scurt, nefiind specialist, din ceva articole citite pe aceasta tema, masturbatul este benefic practicat cu moderatie, odata ce devine o oare care dependenta sau mecanism ce compenseaza alte fonduri poate deveni daunator si pe plan psiho sexual si emotional dar si fiziologic.

| VasilicaPuscas a răspuns:

Mai iesi din casa si nu mai citi mizerii pe forumuri medicale, ca dupa aia faci cancer de la orice.
Fa-ti o gagica.

| SergiuAndrey95 a răspuns:

Consecințele acestui obicei:
Energia vitală este irosită. Practicarea unor obiceiuri ascunse distruge cu siguranţă forţele vitale ale organismului. Orice acţiune nenecesară, care afectează vitalitatea noastră va fi urmată de o slăbire corespunzătoare. Creierul celor tineri este atât de mult împovărat la o vârstă fragedă, încât există deficienţe şi epuizare care expun organismul îmbolnăvirilor de tot felul.

| doctorandus a răspuns (pentru SergiuAndrey95):

Vitalismul este o veche teorie științifică, infirmată, care explică procesele vitale prin prezența în organismele vii a unei așa-zise „forțe-vitale". Teoria a fost invalidată în 1828 de către Friedrich Wöhler, care a sintetizat ureea fără să folosească materiale biologice.

Susținerea vitalismului era că pentru sinteza substanțelor organice din substanțe anorganice este necesar un aport de „energie vitală", pe care ar fi deținut-o doar organismele vii.

Sursa: Wikipedia sau ora de chimie, dacă ai chiulit de acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru SergiuAndrey95):

Si nu e doar Wikipedia, e vorba de istoria chimiei, ceva ce trebuia sa afli la liceu, la ora de chimie. Cam tot ce se invata la chimie organica este cladit pe esecul vitalismului, deci pe negarea ideii de energie vitala.