| AndreiDinero a întrebat:

Salutare. Sunt constipat de 5 zile am luat dulcolax am luat supozitor cu glicerina am luat tot ce pot pentru a scapa de constipatie si nu pot face. Ce mi se poate intampla? Pe la maţe ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Sa bei un ceai de crusin! Daca nu reusesti, mergi la clinica sa faci o clisma ( spalatura intestinala prin anus>colon)! Sa bei mult lichide: lapte cald, bors acru crud (poti sa pui si putin zahar) sau zeama de varza murata! Borsul si zeama de varza murata curata sistemul digestiv si poate trata constipatia! Dar ai incercat CIOCOLATEX, un foarte bun laxativ contra constipatiei! http://adevarul.ro/......index.html

| AndreiDinero explică (pentru untu):

Da stiu de acele laxative. nu mai trebuie acum oricum. am cumparat un sirop si a fost foarte bun. multumesc oricumwinking

14 răspunsuri:
| Seven07 a răspuns:

De ce nu incerci ceva mai natural decat pastille sau supozitoare :-)? Mananca 4 mere si bea un litru de lapte, sau mananca fasole, gatita oricum ti-ar putea folosi mai mult ca alte tampenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Claucs a răspuns:

Du-te la medic. Te doare?

| AndreiDinero explică (pentru Claucs):

Nu ma doare burta deloc sau ceva dar nu pot sa fac

| Claucs a răspuns:

Da din cauza constipatiei iti pot exploda intestinele, dar in cazul tau cum ai zis ca nu simti durere nu cred. Ia-ti un ceai de crusin si viziteaza medicul, nu iti face griji nu e ceva foarte grav. Doar sa nu ai probleme cu colonul. Fugi la medic si vezi ce zice. Cel mai probabil o sa iti dea un sirop pentru functionarea normala a colonului. Se intampla mereu, nu iti face griji. Medicul stie mai bine.

| AndreiDinero explică (pentru Claucs):

Nu am mai fost. am luat un sirop este foarte bun. mi-am revenit acum oricum am sa ma duc sa fac un control poate am ceva. ma constip foarte des. multumesc oricum

| Secretstuff a răspuns:

Mananca alimente cu continut mare de fibre, si chiar iaurturi si fructe (iti recomand merele, si evita bananele). Totodata, mananca si multe supe/ciorbe

| AndreiDinero explică (pentru Secretstuff):

Pe viitor am sa mananc mai sanatos acum ma duc la spital degeaba mai mananc acum alea sunt deja in ziua a 5 de constipatie nu mai pot aştepta imi este si frica

| AndreiDinero explică:

Ma-ta poatewinking kidule