| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut cum poți pronunța cuvintele corect în Română?

nu stiu ce am pățit dar nu pot pronunța aceste doua litere: ( J și Ș)

Care ar fi problema? acum la 17 ani am văzut ca numai pot vb corect

Ca idee. locuiesc de ff mulți ani în Belgia și de asta poate mi am mai pierdut din vorbire.(mai pe romana am devenit prost;( )))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inregistreaza-ti vorbirea si vorbeste atent.
Foloseste pentru exercitii multe litere, cu care ai probleme.

| AnemonaP a răspuns:

Se mai întâmpla. Asculta alfabetul pe YouTube și exerseaza

| Nirvanaaa a răspuns:

Parintii tai nu sunt romani? Roagă-i sa vorbiți românește ca sa mai exersezi. Metoda auditivă e cea mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Romana nu prea ai nevoie si nu stiu de ce iti faci griji ca nici aia de la tv sau oriunde nu vorbesc corect. Nimeni nu te baga in seama in felul de pronuntat. Da i pe engleza si gata, in 2022 nu mai exista limbi. Doar limbi majore en es araba etc pentru fiecare zona. Eu cand o sa plec din Romania, as vrea sa mi se stearga definitiv din creier toata romana si sa primesc un yamaha macar cu ala am ce face happy eu stiu 4 limbi si romana chiar nu imi foloseste, la shaorma sunt arabi si ei nu stiu romana, la acte sunt copii pe engleza. Doar asa la o samanta in fata blocului. Astia care tipa de gramatica au ramas in 1990 cand se faceau lectiile pe carti si caiete. Si scriu ei acolo ca obsedatii da pune o poza cu trandafiri de 2 pixeli pe m2. Pai nene poza aia iti strica toata viata si tu ai ramas blocat pe gramatica?