| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti scapa de miopie la ochi? De exemplu un amic are miopie si vede foarte bine dar se cam uita stramb cu ochii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Miopia poate fi corectat prin ochelari/lentile de contact sau interventie chirurgicala. Amicul tau are cel mai probabil strabism http://www.i-medic.ro/boli/strabism

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Întreabă medicul oftalmolog!
Sănătate!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi dacă are miopie nu are cum să vadă foarte bine. Poţi scăpa de miopie doar cu operaţie.

| Vi003 a răspuns:

Cum miopia este o afectiune oftalmologica, cauta un medic oftalmolog (de care sa te interesezi foarte bine) si-ai sa rezolvi aceasta delicata problema. Sanatate!