| franciscintaiul a întrebat:

Salut, cum poti vedea daca esti compatibil cu o persoana care are leucemie? Conteaza grupa de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 123lalala a răspuns:

Buna. Grupa de sange este cea care conteaza in astfel de cazuri. Poti sa iti faci analize ca sa vezi ce grupa ai, iar apoi sa vezi daca intr-adevar esti compatibil cu acea persoana.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cum adica compatibil?

| franciscintaiul explică (pentru express11):

Compatibil adica, ceva cu care se potriveste. Care se poate împăca cu altceva, care poate sta împreună sau poate exista simultan cu altceva; corespunzător. In cazul de fata sa zicem ca eu sunt compatibil cu o persoana cu leucemie. asta inseamna ca celulele mele stem sau celulele din maduva osoasa le poate inlocui pe cele rele din organismul afectat. sau ceva de genu happy

| express11 a răspuns (pentru franciscintaiul):

Aha.ma scuzi nu intelegeam.nu-mi pot da cu parerea, ma depaseste.

| alinadianaaa a răspuns:

Grupa de sange conteaza sa vezi daca esti compatibila cu acea persoana

| Unstopable a răspuns:

Nu conteaza... citesti in stele