| kreepi a întrebat:

As dori sa donez niste sange pentru o persoana si se fac niste analize RH; grupa sangvină; hepatită B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (sifilis); ALT (probe hepatice)...printre astea aveti idee daca se face si test toxicologic sau ceva de genu? As dori un raspuns sigur!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu se face test toxicologic.

Abh
| Abh a răspuns:

Se fac teste doar pentru bolile pe care le-ai enumerat, pentru a depista in primul rand bolile infectioase, apoi o eventuala boala de sange( anemie, trombocitopenie, leucocitoza). In concluzie, persoana de la care se preleveaza sange trebuie sa fie perfect sanatoasa.