| anonim_4396 a întrebat:

Parca tot timpul stau pe telefon, mereu zic ca ma culc devreme dar ajung sa stau pana la 12-1 pe telefon si ma culc mereu tarziu.
Cand merg pe strada, nu stiu, parca mi se pare penibil sa merg pur si simplu, si imi scot telefonul chiar daca nu fac nimic pe el. Uneori cand trec pe langa baieti din scoala si sunt singura imi scot telefonul ca sa para ca fac ceva sad nu stiu dar nu pot doar sa merg fara sa il scot, ma simt ciudat.
Pana si la scoala in zilele in care nu simt ca arat bine prefer sa stau in clasa pe telefon.

Ce am patitt? in caz ca sunt "dependenta de telefon", cum pot scapa de asta? Parca nici nu am chef de teme sau de invatat, ma apuc de ele, dupa scot telefonul si nu mai fac nimic crying help! sad

4 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Nu ești dependentă de telefon. Multe persoane au astfel de reacții cum ai avut tu: să se simtă inconfortabil atunci când sunt singure și trec pe lângă cineva pentru că se gândesc că le privesc cum arată, că le judecă, iar în cazul ăsta telefonul e doar un obiect care te ajută să scapi de situația inconfortabilă și de aceea îl scoți imediat. Doar trebuie să ai mai multă încredere în tine.
În ceea ce privește temele și învățatul, evident că e una dintre cele mai plictisitoare activități pentru tineri, și de-aia scoți telefonul. Te plicisești să înveți, iar pe telefon e mai interesant să te uiți la lucruri care îți plac. Ca să te motivezi ai putea să îți faci un plan în care decizi ca de la ora x pâna la ora y învăț la o anumită materie, după să-ți iei o pauză scurtă, apoi faci la altceva. Iar telefonul nu îl ții în apropriere și îl dai pe silent.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Anddreee):

Destul de bun răspunsul.

| Laura a răspuns:

Ţi se pare penibil mersul pe stradă "pur şi simplu" aşa că scoţi telefonul? laughing)))) Există oameni din ăştia?!

| mintyongi a răspuns (pentru Laura):

Nu mi se pare penibil mersul pe strada laughing doar sa merg asa si sa nu fac nimic, de obicei vorbesc la telefon sau sunt cu cineva dar cand sunt singura nu imi place si scot telefonul happy