| alexandrunaj a întrebat:

Cum stiu daca sunt sedentar? Vara dau ture de stadion dar cum trece vara nu mai am cum sa practic acest sport. Iarna mai merg 1-2 zile la munte cu snowbordu-l, am facut ceva muschi la picioare si am destul de multa forta. Din pacate nu prea am timp sa fac sport dupa ce trece vara, prin urmare in perioada asta stau mai degeaba. Sunt sedentar? Imi plac sporturile dar nu pot sa ma las de facultate si sa merg sa alerg, am practicat mai mult timp sporturi (gen hobby nu de performanta). Ma pot numi o persoana sportiva? Recordul meu de mers pe jos e de 70 km intr-o zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vladeusebiu a răspuns:

Sedentarismul insemna lipsa de activitate lipsa de miscare cu alte cuvinte statul degeaba, poti fi sedentar si daca stai la birou toata ziua si mergi cu masina. Eu unul fac exerciti in fiecare dimineata si dau cate ture cu bicicleta si ma simt foarte bine.