| Fangirl a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa slabesc. Nu sunt grasa,dar am burta si se vede ca am grasime pe corp. De fapt,nu prea am muschi,cred ca asta e problema. Am zis sa incep sa mananc mai sanatos si sa beau mai multa apa,asta n-ar fi prea greu. E o problema insa... cu sportul. Nu prea am timp pentru asta. O sa incep scoala si n-o sa am timp nici sa invat la toate materiile,dar sa si fac sport. Ma gandeam sa fac totusi putina miscare (workout-uri de pe youtube, ca fiind iarna nu am ce altceva sa fac ) cam 30 de minute, maxim o ora de 3-4 ori pe saptamana. Dar mie mi se pare extrem de putin,adica nu cred ca voi slabi asa.
Si nici in weekend nu am cum,fiindca sunt parintii mei acasa si daca afla ca vreau sa slabesc incep sa tipe la mine.
Credeti ca mi-as modela vreun pic corpul in felul asta?
Si mai voiam sa va intreb ceva. La primavara credeti ca ar fi ok sa ma apuc de alergat prin parc? Probabil va amuza intrebarea laughing, dar vorbesc serios. Eu arat mult mai mica decat sunt. Adica daca ma vede cineva pe strada zice ca am maxim 13 ani (sunt foarte scunda). Si mi-e putin jena sa alerg prin parc asa,sa nu se holbeze lumea la mine. Plus ca sunt incepatoare si,pana acum, avand un stil de viata sedentar,n-am alergat prea mult,asa ca alerg incet si obosesc repede. Nu vreau sa atrag mai multa atentie asupra mea,asta e problema laughing

Deci, intrebarile sunt :
1. As putea slabi asa? (cam 10 kg pana la vara)
2. E ok sa merg prin parc sa fac exercitii la aparatele amenajate si sa alerg?
3. (nu e atat de importanta intrebarea,dar imi incerc si eu norocul) Cum as putea sa ies din casa si sa fac mai mult sport (evident,cand nu mai ninge laughing ) fara ca parintii sa stie ce fac? Sunt genul care ma controleaza non-stop, imi suna prietenii sa vada daca am mintit ca sunt cu ei...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ca sa slabesti trebuie sa alergi foarte mult 2h pe zi fara dulciuri chipsuri si porcarii din astea si fara hrana care contine grasimi si exercitii flotari abdomene tractiuni testaza-ti rezistenta in pozitie de semi-flotare veceu turcesc etc.

| SiLaS a răspuns:

Ai putea sa incerci cu exercitii cardio dar nu mai bine iti pui la punct alimentatia? Daca nu ai un meniu zilnic corect poti sa alergi si 5 ore zilnic.

| Vanqu1sh a răspuns:

Draga, nu este nevoie sa te duci in parc sa alergi sau sa faci exercitii la aparatele menajate pentru a slabi desi ar fi o chestie super pentru socializare ( cu siguranta o sa cunosti alte personae etc ) Ideea e ca astfel de lucruri le poti face si acasa atat timp cat te concentrezi, le faci corect si te asiguri ca TRANSPIRI. Probabil cand erai mai micuta obisnuiai sa sari coarda nu? Ei bine apuca-te iar si o poti face si in casa daca ai putin spatiu(citeste pe net beneficiile ). Sa recapitulam. 3-4 ore de sarit coarda pe saptamana, o ora doua de fitness, o dieta acceptabila si de preferat fixa, mai multe fructe si esti fresh pana la vara

| dudulica34 a răspuns:

Este clar ca mai intai trebuie sa ai o discutie rationala cu parintii tai si sa le explici cu argumente tari ca vrei sa slabesti si o sa te inteleaga. O cura de slabire naturala consta in mancarea sanatoasa si extrem de mult sport nu poti slabi daca nu faci sport macar exercitii in casa timp de 30 de min in fiecare zi
e super ok sa mergi in parc sa faci exercitii si nu ar trebui sa te simti cmplexata ca esti scunda si nici sa te simti prost ca altii se uita la tine si te jignesc uite daca te simti complexata de marimea ta poti sa te apuci de un sport sau de exercitii care te ajuta sa te inalti

| erAss a răspuns:

1.Poti sa incepi sa folosesti un regim alimentar sanatos si sa faci exercitii cardio in casa iarna daca nu vrei sa mergi la sala unde sunt aparate(benzi de alergare, stepere), ai putea sa-ti iei o coarda de sarit si sa te apuci in casa, ard foarte multe calorii.Primavara deja poti incepe sa alergi si sa faci cardio HIIT(high intensity interval training) si daca ai si un regim alimentar sanatos poti sa slabesti si mai mult daca asta ai in minte.
2.Am inceput sa rad din faptul ca iti este rusine sa alergi in parc.Stiu persoane care alearga in oras pe langa blocuri, magazine etc fara sa aiba vreo jena....Stau la semafor si alearga pe loc pana pot trece.Aici tine mult de motivatie, nu trebuie sa-ti fie jena deoarece tu stai in corpul tau nu ceilalti din jur care rad, mereu o sa se gaseasca cineva sa rada insa totusi trebuie sa avem grija de corpul nostru.

3.In locul tau as vorbi cu ei deoarece sunt parintii tai si o sa te inteleaga ca pana la urma e corpul tau nu al lor.

| raduboy007 a răspuns:

Nu trebuie sa faci abdomene ca sa slabesti.Ele doar intaresc muschii nu dau grasimea jos.Pentru a slabesti conteaza alimentatia 90%. Lasa sucruirle, fastfood-ul si prajiturile.Mananca multe fructe si legume.Incearca sa ai 4-5 mese pe zi.( asta nu inseamna ca mananci la toate 4-5 cat ai manca tu la pranz.Inseamna ca trebuie sa mannci de 4-5 ori pe zi insa mai putin.Adica in loc de mancarea pe care o mancai pana acum in 2-3 mese pe zi o mananci in 4-5).Ai putea sa faci inot sau sa alergi(porti sa mergi sa alergi in fiecare vineri si sambata inspre seara si in restul saptamanii daca ai timp).
Si de ce spui ca nu ai timp si de invatat? Cat de mult va da la scoala?