| Puiu_Alex_2002 a întrebat:

Dacă am avut tibia și peroneul fracturate și mi-am dat gipsul jos acum o luna este normal sa am niste dureri seara gen după ce merg, etc. Acum ma doare în zona călcâiului, prima data m-a durut în zona tălpii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| JackBoston a răspuns:

Da din cauza ca musculatura de la gamba a atrofiata inclusiv tendonul lui ahile. posibil din cauza ca ai stat in ghips sa ai poate un mers incorect si de aceea sa apara durerea. poti sa faci un masaj la gamba si la tendon langa calcai. daca nu dispare durerea du-te la un doctor balneofizioterapeut.Recuperare usoara!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti forta,, deocamdata, piciorul!
Timpul de recuperare este de durata, chiar si peste 6 luni.
In acest timp ar fi bine sa faci terapie de recuperare, dar acesta doar dupa o verificare a refacerii oaselor.

| Puiu_Alex_2002 explică (pentru Bula):

La ce te referi când zici "nu-l forța"?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Puiu_Alex_2002):

Oasele se refac complet abia peste un jumat de an, iar daca expui locul rupt anterior la forta excesiva, atunci se poate rupe iarasi.
Deci, ia-o cu incetisorul, treptat.

| Puiu_Alex_2002 explică (pentru Bula):

Pai oricum nu îl forțez. Nu alerg, merg ușor, cu grija, am întrebat dacă e normal sa mai am niste mici dureri.