| Robertmihai133 a întrebat:

Daca mi se face pofta de ceva dulce e in regula sa IAU un cub de zahar brun? Vreau sa renunt la alimentele complexe si dulci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai pofta de dulce, cel mai sanatos este sa mananci o lingurita /lingura de miere de albine.
Nu consuma intr-o zi mai mult de 2 linguri (4 lingurite) de miere!

| RAY a răspuns:

Nu,consuma fructe,de exemplu recomand kaki sunt dulci si foarte sanatoase sau banane,kivi,sunt fructe multe bune si dulci, zaharul nu aduc nimic e o otrava care aduce multe calori atat,alege carbo complexi fructe,legume =orez,cartofi dulci, sfecla, banane, kaki, capsuni si tot ce gasesti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zaharul e cel mai nociv. Vrei sa renunti la dulce dar sa bagi direct zahar? Incerca fructele

| Sofer a răspuns:

Încearcă niște fructe.

| badpanda a răspuns:

Indulcitor natural din stevie.

| Dddonkey a răspuns:

La mine functioneaza fructele cu brio, sa ai ceva mereu in casa de iti cere corpul cu disperare mai ales daca esti obisnuit sa bagi dulciuri. Sau fa ti ceva de mancare dulce gen o budinca si le bagi intr o forma, le bagi la congelator si le ai pentru zilele poftelor. big grin

| ruddy a răspuns:

Eu cand am pofta de dulce, dar nu vreau sa iau alimente cu adaos de zahar, consum suc indulcit cu aspartam/ gen cola zero/ mananc fructe /