| Bashiix3 a întrebat:

Daca nervul unei masele este mort, trebuie scoasa (maseaua)? Sau trebuie scos nervus? happy
Mie frica sa nu trebuiasca sa fie scoasa maseaua; mi-e foarte frica. :-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GreenSky a răspuns:

Daca nervul a murit fara interventie medicala atunci maseaua este foarte afectata si daca nu va mai putea fi recuperata, va trebui scoasa!
Mergi la stomatolog cat mai repede!

| Bashiix3 explică (pentru GreenSky):

Deci. Am fost la dentist acum o luna si mi-a facut plomba la maseaua aceea. (Caria era foarte adanca) De saptamana trecuta m-a durut obrazul si m-am dus la dentist. A testat maselele la "rece" si la lovire si nu m-a durut niciuna. Ieri m-a durut putin maseaua si am luat medicamente - nu ma mai doare tare; dar mi s-a umflat putin obrazul azi(-)noapte. (De cand m-am trezit s-a mai "desumflat" putin)
Sper ca ai inteles ceva.

| GreenSky a răspuns (pentru Bashiix3):

Umflatura este simptomul unei infectii, ar trebui sa mergi din nou la medic!
Daca nervul este mort si maseaua a fost tratata, momentan nu trebuie scoasa decat daca sunt probleme mai grave!

| Ezeru a răspuns:

Va trebui scoasa, dar nervul fiind mort nu vei mai simti durerea. Eventual o sa iti puna plomba.