| catthshshshs a întrebat:

Doare extractia unei masele cu nervul scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Desigur ca doare, pentru ca se extrage maseaua respectiva din maxilar si acest lucru produce o leziune la acel nivel.
N-ar produce durere daca ti-ar lucra la aceea masea ca sa-ti schimbe plomba.
Stomatologul iti face o injectie prin care anesteziaza zona unde se face extrctia si astfel nu vei simti o durere vie, insa ulterior, dupa ce anestezia trece, o sa simti o senzatie de jena, pana se vindeca leziunea.
Daca este necesara extractia, atunci ea trebuie facuta dar daca, se poate repara maseaua sau dintele respectiv, trebuie sa alegi varianta tratamentului si nu a extractiei.
Multa sanatate si curaj.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nervul nu e scos cum trebuie si a mai ramas putin doare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice rana doare dar daca ai nervul scos doare mai putin.

| darrio2007 a răspuns:

Doare.Dar mult mai putin.

| mona a răspuns:

Ca e scos sau nu nervul oricum nu te doare din cauza anesteziei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu doar ca iti face anestezie, nu poate sa iti extraga o masea fara anestezie, nici cu nerv nici fara

| KristalPop a răspuns:

Nu, nu mai simţi nimic. În dată ce e scos nervul de la o măsea nu mai persistă senzaţia de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra :-)

| GoodStyle a răspuns:

Normal ca nu!laughing