| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Daca o persoana este electrocutata cum trebuie sa ii dam primul ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Scrie pe orice site de prim ajutor...

| Intruder19 a răspuns:

Cel mai important este sa oprim sursa de electricitate.

Daca nu stim sursa care a provocat electrocutarea nu atingem victima pentru ca exista riscul sa ne electrocutam si noi.

Dupa oprirea sursei verificam daca victima este in stop cardio-respirator se va exacuta o resuscitare cardio-respiratorie.

Daca victima da semne de puls si respiratie spontana asteptam sa vina ambulanta.

| K0sti a răspuns:

Daca este electrocutata cum trebuie, nu mai are nevoie de primul ajutor...

| Doodleskull a răspuns:

1.Ne apropiem cu grija de persoana.
2.Ne uitam daca e vreun pericol
3. atingem cu mana (nu pui pur si simplu mana pe el, o pui dar cu partea opusa adica cu aia pe care ai unghii. Astfel daca te corentezi mana se contracta spre tine.
4. cautam si indepartam sursa
5. daca respira astepti ambulanta daca nu respira ii faci niste batai din astea pe pipte (am uitat cum se numesc)

| untu a răspuns (pentru Doodleskull):

Masaj cardiac!

| versatile a răspuns:

Da-i cu paine geani

| FhDkGTB a răspuns:

Din câte ştiu eu poți doar să aprinzi o lumănare...am auzit ca daca e traznit de fulger trebuie sa îl laşi intr-o groapă, sau macar pe pămant pentru a absorbi pamantul curentul.