| collapse2001 a întrebat:

Daca tatal meu are hipertensiune ( inima mărită) mostenita de la bunicul meu... o sa mostenesc si eu la randul meu? Sunt foarte ingrijorat, pentru ca de obicei se mosteneste, cum imi pot da seama? Si in caz ca am hipertensiune, pot conduce la limită? Include o concentrare si o adrenalina intensă ( vreau sa particip la anumite concursuri) si pe langa asta vreau sa fac si sală ( ridicat greutati). O sa am restrictii de acest gen? Eu doresc sa imi duc corpul la limita efortului... de fumat sau alcool ma pot lipsi, dar de restul nu. Aveti idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu 100%, doar ca tu ai mai multe sanse sa fi hipertensiv dupa 40 ani fata de alta persoana care are acelasi stil de viata.
Felicitari ca ai grija de corpul tau, fa-ti controale anuale si o sa fi bine.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Aveti idee?" - doar un cardiolog iți dă răspunul - celelate sunt apă de ploaie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum nu ești bolnav, se pare, te îngrijorezi de viitor.
Hipertensiunea nu este o boală ereditară.
Dacă ești hipertensiv și faci sporturi extreme, te poți lipsi de viață. La automobilism nimeni nu te primește bolnav.
La sală poți muri când vrei tu, fără restricții.

| collapse2001 explică (pentru sadrian46):

De ce poti muri oricand la sală?
Acum nu sunt, da, dar nu vreau sa am nicio restrictie pe viitor. Intrebarea mea este daca e clar ca o mostenesc la un moment dat sau nu este obligatoriu?

| sadrian46 a răspuns (pentru collapse2001):

Nu moștenești.
Dacă ai hipertensiune, în timpul unor execirciții fizice intense, aceasta crește.
Dacă crește peste o anumită valoare, vasele de sânge au și ele o anumită fragilitate, și suportă doar o anumită presiune pe ele. Din motive medicale, ateroscleroză, depunere de colesterol, ele pot fi deteriorate. Astfel un puseu de tensiune poate rupe un asemenea vas. Dacă îl rupe în creier, AVC, sau în inimă, poți muri oricând, nu numai la sală, ci când se rupe.

| Catrice a răspuns:

Hipertensiunea nu e tot una cu inima mărită, știi?

| collapse2001 explică (pentru Catrice):

Inima marita este cauza hipertensiunii, la tatal meu.

| alina2k18 a răspuns:

Unele cercetari si studii spun ca sunt sanse sa fi hipertensiv daca ai in familie, in special pe parte barbateasca ar fi ereditar, asta dupa 40 anisori.
Pana atunci daca faci miscare, nu esti obez, te limitezi la consumul de sare zilnic recomandat de OMS, mananci echilibrat, nu te stresezi f tare, dormi 8 ore pe zi, o sa fi bine, o sa poti preveni.
Din pacate avem hipertensivi si in randul tinerilor de 20-35 ani pentru ca obezitate, miscare 0, fumat si mancare multa si proasta.
Cat timp esti sanatos, ai grija de corpul tau si iti faci un control anual o sa poti participa la acele concursuri si sala.

| collapse2001 explică (pentru alina2k18):

Deci se mosteneste 100% la un moment dat, nu? Eu traiesc sanatos si fac sport. Nu consum alcool, tigari, nici macar sucuri. Tot ce vreau e sa simt adrenalina la maxim, si daca o mostenesc e nasol...
Daca am asta in genetică, inseamna ca n o sa pot fi sanatos toata viata?

| alina2k18 a răspuns (pentru collapse2001):

Nu 100%, doar ca tu ai mai multe sanse sa fi hipertensiv dupa 40 ani fata de alta persoana care are acelasi stil de viata.
Felicitari ca ai grija de corpul tau, fa-ti controale anuale si o sa fi bine.