| FLoRiN1697 a întrebat:

Salut.Am 16 ani si vreau sa imi cumpar un sac de proteine Serious Mass, sa merg la sala, sa imi maresc masa musculara. Mentionez ca fac fotbal la un nivel ridicat si am o activitate sportiva foarte intensa cu antrenamente zilnice. Imi poate dauna in privinta fotbalului (efortului)? MULTUMESC!

5 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

E de ajuns ca joci fotbal, lasa sala (cel putin pentru mai incolo)
Oricum, ca sa cresti in masa, tinand cont ca arzi foarte multe calorii la fotbal (zilnic), ar trebui sa mananci enorm de mult ceea ce la 16 ani e greu.
E o probabilitate mare sa le faci prost pe amundoua (si sala si fotbalul)

| FLoRiN1697 explică (pentru greyhound):

Pana acum mi-am dezvoltat foarte bine picioarele, dar doar atat. Vreau sa fac si ceva piept, brate, spate..asta ne-a recomandat si antrenorul, acum in vacanta sa mergem la o sala sa lucram forta sa punem muschi dar nu stiu nimic despre suplimentele astea cu proteine, creatina etc. daca dauneaza sportivilor, daca dauneaza efortului.de asta v-am intrebat. Si eu zic ca mananc destul de mult si sunt destul de bine facut, am undeva la 1.81 si 71 kg, iar acum in perioada asta cat am vacanta m-am gandit sa merg la sala.

| greyhound a răspuns (pentru FLoRiN1697):

E greu sa le faci pe amundoua in acelasi timp. Eu stiu ca la cluburile de fotbal exista sali de forta, instructori si nutritionisti, probabil aia unde esti inscris n-au bani de astfel de lucruri si de asta va zice sa va duceti voi.
De regula nu recomand celor pana in 18 ani sa mearga la sala pentru ca multi nu stiu prea bine ce sa faca acolo si exista posibilitatea sa se accidenteze sau sa piarda timp si bani.
Daca chiar vrei sa mergi, nu pot sa te opresc, dar intai de toate intra pe site-urile de profil (getfit.ro, culturism.ro s.a.) si invata bine ce ai de facut. Vei gasi acolo informatii destule si despre exercitii, si despre suplimente si despre dieta.

| FLoRiN1697 explică (pentru greyhound):

Joc la Steaua...sala de forta e pentru echipa mare, nu si pentru noi...cred ca am sa vorbesc cu doctorul de la echipa, cred ca e mai in domeniu in ce vreau eu sa aflu aici. Multumesc mult pentru sfaturi!

| kbxftw a răspuns:

Ai 16 ani. Dacă ai timp să poţi lua destule mese necesare zilnice, n-ai nevoie de suplimente.