| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Dacă te mușcă un șarpe veninos pe care nu ai apucat să-l vezi și mergi la urgențe, ei te vor întreba ce specie era ca să știe ce antivenin să-ți administreze, iar tu răspunzându-le că nu l-ai văzut, ce se întâmplă? Îți dau un antivenin la nimereală sau există unul universal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceri actul de identitate a șarpelui, exista anditot universal

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu toate spitalele au anti-venin de sarpe in dotare. Probabil ca spitalele de prin munti, pe unde traiesc si sunt sanse sa te muste vreunul, pot avea acceste seruri si atunci sunt 1-2 specii de serpi veninosi, deci pot avea asa ceva in dotare.

Daca ai trai in Australia, unde sunt cele mai multe specii de serpi si paianjeni veninosi, din lume, atunci esti mort daca nu spui ce te-a muscat, ca nu se stie ce sa-ti dea imediat.

| Holiday a răspuns:

In Romania, singurii serpi veninosi sunt doua specii de vipere. Arealele lor nu se suprapun, deci se stie exact despre ce sarpe e vorba. Daca nu ai vazut sarpele care te-a muscat, de unde stii ca e vorba de unul veninos?! Nu doar serpii veninosi musca.

| BlueBell07 a răspuns:

Cred ca in Romania e destul de simplu de aflat ce fel de sarpe veninos putea fi. Cel mai probabil, o vipera. La noi nu exista zeci de mii de specii ca in alte tari, incat sa fii atent la culoarea si aspectul sarpelui. In Romania, sunt doar 3 specii de serpi veninosi(toate vipere):
1)Vipera cu corn, una dintre ele, traieste in județele Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Vâlcea, Gorj, Hunedoara, Alba, Sibiu, Constanța și Tulcea.
2)Vipera berus sau vipera de munte este întâlnită în țara noastră, aproape în orice zonă de deal sau munte. gasim aceasta specia in județele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Mureș, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Suceava, Harghita, Covasna, Brașov, Sibiu, Neamț, Iași, Vaslui, Bacău, Vrancea, Buzău, Dâmbovița, Prahova, Argeș și Vâlcea.
3)Vipera ursinii sau vipera de stepă este o specie mai puțin cunoscută și se află în doar câteva județe. Este vorba despre Cluj, Alba, Suceava, Botoșani, Iași, Galați, și Tulcea. Dar în prezent, această specie e în declin.