| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut un sarpe in gradina maro. Vreau sa stiu daca e veninos, daca ma musca trebuie sa dezinfectez rana si sa fac vreun vaccin?

Răspuns Câştigător
| feraryyy78 a răspuns:

Sincer sa fiu ma pricep la serpi destul de bine si am avut cateva experiente cu ei asa ca te pot ajuta in aceasta privinta. Sarpele pe care l-ai vazut la tine in gradina este un sarpe de casa neveninos, dar este bine sa-l indepartezi de casa, iar in cazul muscaturii poate sa te muste si de 10 ori de aceeasi mana ca nu vei pati nimic, dar normal ca muscatura ar trebui dezinfectata cu spirt!winking Ai incredere si sa nu iti fie frica. Ma bucur ca te-am putut ajuta.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Este un sarpe de casa, uite mai multe detalii.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Șarpe_de_casă
In orice caz ar fi bine sa te adresezi medicului in caz ca vei fi muscata, dar sper sa nu ai probleme,,
Imi este frica de aceste reptile doar cand aud de ele:|
O seara buna:)

| stlucian a răspuns:

Poare daca te musca o sa ai nevoie de ser antiviperin dar la noi in tara sunt 3:

1. Vipera cu corn este raspandita in Dobrogea, Banat, vestul Carpatilor Meridionali si cateva zone din Muntii Apuseni.

2. Vipera de stepa mai exista intr-un loc din Moldova si cateva zone izolate din Dobrogea.

3. Vipera cu cruce traieste in zonele colinare si montane ale tarii (cu exceptia Dobrogei)

Mai multe vezi aici:

http://parsulhoinar.blogspot.ro/2012/03/serpii-veninosi-la-noi-in-tara.html

Cat despre dezinfectat rana e normal sa o dezinfectezi ca la orice muscatura a unui animal apoi eventual la medic.Pentru dezinfectant spirt(alcool sanitar) sau tinctura de iod.

Poate fi un sarpe de alun inofensiv ca venin

http://www.animale-salbatice.ro/sarpele-de-alun.html

| Eastwood a răspuns:

Stai linistit. nu prea avem noi serpi otravitori prin tara, dar totusi ai grija!

| DanielPH a răspuns:

Probabil un sarpe de alun. Este maro spre verde, nu este veninos dar tot trebuie dezinfectat.

| Cristian_Birmanese_1990 a răspuns:

In Romania sunt 3 specii de serci veninosi daca imi aduc bine aminte, vipera ammodytes, ursini si inca una cu b, berini parca. Le recunosti deoarece au capul triunghiular, ammodytes e maro deschis cu un fel de dunga pe spate si se gaseste in Dobrogea, iar celelalte doua de gasesc in Moldova(ursini, daca nu a insel e tot maro) si Carpati(berini culoare inchisa). Daca te musca una din astea suni direct la 112, dezinfectarea nu te ajuta cu nimic, cel mai bine este sa cauti imagini pe net cu aceste specii pentru a sti pe viitor daca unsarpe e veninos sau nu. Sursa: eu, pasionat de serpi+am crescut un boa.

| Miranda27 a răspuns:

As zice sa il omori, pana nu te musca. Pana la urma cei care iti raspund, nu vad sarpele de aproape, ca sa spuna exact daca e veninos.

| POC03 a răspuns:

Trebuie sa te duci la spital si vad ei daca ii veninos sau nu

| Laschuchas a răspuns:

Buna. Inainte sa te muste, extermina-l...Clar daca ai fost muscat de sarpe trebuie sa fugi la spital

| abcdefghijklmnopk a răspuns:

Daca te musca trebuie sa te duci direct la spital si da iti vor face vaccin.