| Trandafirii a întrebat:

Salut dau funda e URGENT! de azi la ora 12:00 ma doare ingrozitor pe unde este apendicita numai ca nu unde este apendicita cu in partea stanga (opusa), ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Nu am intels? te doar in partea opusa de apendice? daca da atunci e splina ce e la fel de grav.
Ai vorbit cu parinti?
Ei stiu?
Ar trebui sa mergi la medic, nu sa iei ceva dupa ureche ca lasa ca trece.
Du-te la medic, dar toti ai putea sa te calmezi putin, frica poate generea o "durere" inchipuita sau alte prosti.
Incearca sa nu te mai gandesti la asta timp de 10 minute, daca nu tine du-te la medic.
Bafta si sanatate ca-i mai buna de cat toatewinking

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apendicele este in partea dreapta. Apendicita este o boala. In partea stanga sunt intestine dar durerea poate fi si de la un muschi sau altceva. Mergi la un consult. Aici nu te poate ajuta nimeni.

| StefanIntrebare a răspuns:

Ai mancat seminte in ultimul timp? Coaja lor iti face apendicita daca este inghitita, poti avea apendicita daca da.

| PrietenashXD a răspuns:

Trebuie sa te duci la un doctor sa iti faca un control neaparat pana nu se agraveaza situatia. Nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca poate e o alarma falsa. Cu cat mai repede te duci cu atat mai bine. Funda!

| lindsay a răspuns:

Hey! E apendicele(o formatiune anatomica la nivelul colonului drept), nu apendicita(boala determinate de inflamarea acelui apendice). Ca sa fie clar, apendicele se gaseste undeva in partea dreapta, la jumatatea distantei dintre ombilic(buric) si creasta iliaca anterosuperioara(osul pe care il simti de la ombilic spre dreapta jos). Bun. Acum, daca asta e zona care te deranjeaza numai ca pe partea stanga...cel mai probabil te doare colonul stang. Gaze poate? ..Constipatie? Ambele pot duce la dureri. De asemenea poate sa fie si o durere de ovar stang dar cel mai bine este sa te duci la medic la un control daca vezi ca nu iti trece. Durerea e continua? se mai opreste? iar incepe? te mai doare si altundeva?