| IngerashuThauDulce a întrebat:

Apendicita se poate face in partea stanga? Vreau raspunsuri urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Da, in cazuri foarte rare cand apendicul este situat anormal in parte opusa fata de locul ei normal - situs inversus.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca apendicele este un organ unic, situat in dreapta (vei invata la scoala, in clasa a opta)

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Unchiul mamei a avut apendicele pe partea stanga...si chiar vorbesc serios!

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

Potem vorbi despre o malformație, și da pot fi cazuri, au fost cazuri și cu inima în partea dreaptă.

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Da, dar avea situs inversus, adica avea si inima in stanga si ficatul in stanga si splina in dreapta si stia despre asta de la prima consultatie medicala din viata lui (din maternitate daca s-a nascut in maternitate)

| Robin0744 a răspuns:

NU! Apendicele e în dreapta în zona inghinală. Poate fi o inflamație de ganglion. Du-te la medic!