| Marianzzz2 a întrebat:

Hey! Vin cu o problema mai delicata în legătură cu pulsul inimii mele. Observ ca îmi bate repejor inima și mi-o resimt in piept, gat (când sunt în pat). Când stau în pat pulsul este lejer 60, ba mai mult scade uneori, însă când sunt la calculator, etc, îmi creste fără sa fac nimic, nici un efort. M-am documentat despre tahicardie. Spune ca dacă trece undeva de 150bpm. Însă cel mai mult mi-a indicat 120 și ceva. Apoi a scăzut repede la 60-70. Deci nu este nimic constant. APOI M-am documentat despre aritmii. Majoritatea simptomelor aritmiilor nu mi se potrivesc (umflarea picioarelor, slăbiciune, ameteala, probleme la efort, durere în piept etc). Țin sa menționez următoarele lucruri. Bataile sunt "repejoare" însă sunt regulate, ritmice. Și faptul ca sunt adolescent, nu consum nimic ce tine de tutun, energizante, alcool, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Ai momente când realizezi că stai încordat?
Ai momente când te ai trezit și ai realizat că stăteai cu ochii strânși-inchisi?
Simți momente de teama nejustificată?

| Marianzzz2 explică (pentru DovleacTurbat):

Nu.
Doar frica de moarte, chiar daca sunt tanar sanatos.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Marianzzz2):

Ce înseamnă pentru tine frică de moarte?
Pur și simplu te înspăimântă gândul că Intr o zi vei muri sau stai cu gândul că ești bolnav sau te vei îmbolnăvi sau alte chestii care vor duce la moartea ta?

| Marianzzz2 explică (pentru DovleacTurbat):

Stau cu gândul la faptul ca as putea fi bolnav și as murii în somn

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Marianzzz2):

Ești ipohondru, probabil suferi și de tulburări anxioase. Caută un medic psihiatru și discuta cu el.

| gratargratar a răspuns:

Se poate sa fie ceva genetic care determina aceste palpitatii. Pulsul normal este intre 60 si 100 (functie de varsta). Trebuie sa-ti iei si tensiunea arteriala.
Si eu am pusee de tahicardie. Pot fi de fapt niste batai scapate (sau ritm scapat) datorita unui blocaj de intrare temporar, sau niste batai premature datorita unei hiperexcitabilitati (consum cafeina, spre exemplu).

In general aceste lucruri sunt greu de diagnosticat la cabinetul medical. Ar trebui sa ai un dispozitiv pe care sa-l porti mereu cu tine si care sa surprinda aceste batai. Sunt investigatii destul de scumpe cred, iar tratamentul este si mai scump (asta daca este posibil, caci multe nu se pot trata). Oricum, astfel de conditii rareori reprezinta probleme serioase. Sunt considerate conditii benigne.

| Scorillo a răspuns:

Deocamdata nu treuie sa-ti faci griji. In momentul in care se opreste sau are 0 (zero) batai pe minut atunci e momentul sa te ingrijorezi.

| MariusIonut23 a răspuns:

Ar trebui sa vizitezi un service auto