| ROberrt86 a întrebat:

Am un ganglion limfatic umflat de câteva luni care se vede doar când întorc capul spre dreapta. A apărut după ce am avut o raceala cu puroi în gât. Nu ma doare si nici nu ma afectează cu nimic, la medicul de familie mereu mi-a spus ca nu e nimic care sa ma îngrijoreze si ca cu timpul se va retrage, dar e așa de câteva luni. E un motiv de îngrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CtinMarian a răspuns:

Ziceti ca este de cateva luni? Ati palpat aproape zilnic sa vedeti daca e aceeasi dimensiune, consistenta dura/moale dupa ce s-a retras raceala?
Daca deja are 3-4 luni si nu se mai retrage, o ecografie de parti moi pe partea unde e ganglionu, pe urma un consult la un ORL-ist si mai departe o sa ti explice doctorul, insa repet nu e un motiv de ingrijorare major, insa merita sa faci ecografia aceea ca preventie!

| ROberrt86 explică (pentru CtinMarian):

E de aceeași dimensiune, si la fel de moale, doar când răcesc se face puțin mai dur

| Cora82 a răspuns:

Nu, nu e. Cunosc si eu am avut dar s-a retras in timp. Asa apar de obicei dupa raceala.