| MrMouse44 a întrebat:

De 2 zile incoace am diaree iau tot felul de medicamente dar tot nu am scapat, mananc si orez crud beau si ceai ce sa fac?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia Furazolidon cate 1 comprimat la 6 ore (4/zi). Atentie! Coloreaza urina in galben si pateaza chilotii.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diareea poate fi de la orezul crud, sau macar intretinuta de acersta. Trebuie sa mananci orez fiert bine, chiar putin excesiv. Orezul crud este un laxativ excelent, este recomandat cand esti constipat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Stiam fix invers.Pe bune? :O

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pe bune. Orezul fiert, asa numitul mucilagiu de orez, adica apa in care s-a fiert orez pana la strivirea bobului este cea care combate diareea. Orezul crud este iritant pentru tubul digestiv, atarge apa in intestin si accelereaza tranzitul. Exista chiar si o pseudo-cura de slabit in care se indica consumul de orez crud, tocmai pentru acest efect, acre determina pierderea a cateva kilograme prin purgatie

| SilviaPunct a răspuns:

Ai si febra? Mergi pana la spitalul de infectioase sau la medicul de familie. Si, da, fff bun sfatul domamnei cu mucilagiul de orez.

| Fancyuiop a răspuns:

Dacă nu merge cu orezul, ar cam trebui să mergi la medic.Nu te alarma, nu îți face bine, dar nici nu sta așa dacă nu îți trece.

| bymhyt a răspuns:

Incearca sa mananci o lingura de gris crud si dupa aia bea apa!

| AdiZone a răspuns:

Salut, poti incerca o salata consistenta! Cel putin asta merge la mine.