| ribak a întrebat:

De 3 zile am o problema. Mai exact, ma doare inima. Simt un fel de durere in inima... Nu e constant, dar imi apare de multe ori.
Nu-mi afecteaza respiratia sau altceva, pur si simplu simt durere asta. Si asta e prima data cand mi se intampla asa ceva, n-am mai avut probleme de genul in trecut. Sunt (sau cel putin eram) perfect sanatos.
Voi stiti de la ce poate fi? Poa' sa fie din lipsa de calciu, stres sau altceva? Chiar nu pot sa-mi dau seama. Astept un raspuns de la voi.
Multumesc!

Ps: Stiu ca unii imi vor zice: „Du-te la medic." o sa ma duc, dar nu pot acum ca sunt plecat. Si vreau sa aud si parerile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Cel mai probabil e de la carenta de vitamine si/sau minerale, de la oboseala sau de la caldura. Cand te doare inima incearca sa te gandesti ce faceai la momentul respectiv, ce emotii aveai, in ce perioada a zilei, ce ai mancat, cat ai dormit, iar apoi incearca sa combini rezultatele si iti poti da seama care este cauza. De exemplu daca doua sau 3 zile la rand te doare dimineata sau te doare dupa ce ai depus efort, sau ca erai nervos, chestii care se repeta inainte sa te doara inima( sper ca ai inteles ce am vrut sa zi, sa incerci sa depistezi sau sa elimini factorii care ar putea contribui la aceasta problema. Practic inima nu are cu sa te doara, doar miocardul (muschiul inimii). Daca te duci la medic incearca sa gasesti unul destul de bun. Si eu am probleme cu inima iar unii medici cardiologi nu au vrut sa ma primeasca pe motiv ca sunt prea tanara si ca e imposibil sa am probleme cu inima si ca tin rezervarile ocupate cand puteau sa primeasca un om batran, iar altii mi-au zis ca nu am nimic, desi mie imi sare pulsul de la normal la 120 si obosesc foarte repede. Sper sa nu ai nimic grav si sa fie ceva minor.

| ribak explică (pentru sweetys):

Stiu si eu ca nu are cum sa te doara inima dar ciudat este ca eu chiar simt durerea asta in inima. Ma rog, asa simt eu, dar poate nu o fi asa.
De obicei ma doare cand ma gandesc la anumite persoane, situatii si chiar cand ma gandesc la faptul ca ma doare; atunci imi apare iar durerea.
Multumesc frumos pentru raspuns! happy

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am patit asta dupa ce am facut cardio foarte mult, cand anume simti durerea?

| anonimg a răspuns:

Durerea poate sa apara si din pricina grasimii viscerale -aceasta este grasimea care se depune pe organele interne, chiar daca persoana respectiva arata slaba pe exterior.
Grasimea viscerala nu se poate vedea cu ochiul liber, ci doar grasimea de pe corp (adica tesutul adipos). Medicul poate masura grasimea viscerala. Sau asta: https://www.promed.ro/body-fat-monitor-omron-bf511-p267

Durerea mai poate aparea si din pricina unui efort intens la care a fost supusa. Chiar daca a trecut, ramane urmari.

Durerea mai poate aparea si pe fond de stres indelungat, de neliniste interioara, de natura relatiei cu oamenii si cu noi insine.

Durerea mai apare si din lipsa de exercitii fizice. A nu se confunda munca cu exercitiul fizic. Sunt lucruri total diferite, chiar daca au in comun miscarea.

Consumul de apa (si nu altceva) face sangele mai fluid si ajuta in felul acesta inima sa-l pompeze mai usor.
Majoritatea oamenilor au o varsta a inimii mai inaintata decat a anilor lor, pentru ca au un stil de viata nesanatos. De regula, aproape de 40 de ani mai toti oamenii au probleme cu inima.
Te va ajuta mult si odihna suficienta, si la timpul ei; ce ai pierdut din ea nu mai poate fi recuperat si lasa urme.
verifica-ti si colesterolul si consuma grasimi vegetale -care sunt bune pentru organism-, si renunta la grasimile animale pe cat pot -caci sunt nocive pentru organism.
Nu uita: tot ce intra in gura ajunge in sange; iar sanatatea inimii depinde de cat de sanatos este sangele nostru.

| ribak explică (pentru anonimg):

Salut. Din cate stiam eu, grasimea viscerala nu o au persoanele slabe; este cel mai periculos tip de grasime.
Am o alimentatie sanatoasa, si nu, nu am probleme cu colesterolul.
Multumesc pentru sfaturi! happy

| ribak explică (pentru anonimg):

Asta cu grasimile animale e un mit.

| radu877 a răspuns:

Salut. poate e o senzatie cauzata de fapt ca te gandesti prea mult la problema asta. nu e de la imina, e vreun muschi ceva