| anonim_4396 a întrebat:

De 6 luni de cand am inceput sa merg la sala, mi-au aparut Vergeturi la subrat si pe biceps ( foarte putin si pe pectorali ). Vreau sa le acopar cele de pe biceps cu tatuaje. Intrebarea ar fi daca se pot face tatuaje peste vergeturi ( tatuaje permanente ) si daca da, exista riscul de infectii, reactii adverse thinking Mentionez ca sunt baiat, 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Sall... aparitia vergeturilor nu este nimic grav si eu am aceeas problema.Cauze ce pot duce la aparitia lor sunt numai 2:
- cresterea masei musculare bruste, datorita un unui program haotic.
- cresterea in greutate brusc (ingrasare). Pe piata sunt multe creme etc.dar nu sunt bune de nimic. Le poti acoperi cu tatuaje, nu este nici un risc.
Dar fi atent cum tragi de fiare in continuare sa nu se agraveze cele existente sau aparitia unora noi.

| Wehes a răspuns (pentru Pintoiu_Raresh_1993):

Mersi frumos de ajutor, o sa o las mai moale dar astea existente o sa le acopar cu tatuaje.

7 răspunsuri:
| DinGri77 a răspuns:

Ai bagat steroizi pana ai facut PLICI! Daca vergeturile sunt decat cicatrice vindecate poti sa pui tatuaje peste fara riscuri, in afara celor pe care le implica un tatuaj obisnuit.

| Wehes a răspuns (pentru DinGri77):

Nu am bagat nici 1 gram de steroizi sau protenine. Vergeturile au culoarea roz, deci nu sunt ''cicatrice''. Aici e de vina excesul de antrenament care stiu sigur ca l-am facut, deci nu au nici o treaba cu steroizii.

| DinGri77 a răspuns (pentru Wehes):

Oricum ar trebui sa intrerupi antrenamentul cam 10-14 zile sa se vindece vergeturile ca altfel crapa pielea pe tine, si nu glumesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wehes):

Proteine ai bagat sigur

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimente ( care tot din mancare sunt facute ).

Ia-ti o crema pentru vergeturi, hidrateaza-te ca lumea ( 3 litri de apa pe zi ) si ia vitamina E.

Sincer, nu cred ca e de la exesul de antrenament. Vergeturile apar cand cresti sau scazi brusc, atunci cand faci exces te dezvolti mai lent( da, in sportul asta mai des = mai lent ), deci clar nu e de la asta. Probabil lispsa de hidratare si o alimentatie care nu a fost corespunzatoare cu efortul.

Asigura-ti 2 grame de proteine / kg-corp, 3-4 grame de carbohidrati / kg-corp, vitamina E si multa apa si o sa fie ok.

| tatuajebrasov a răspuns:

Ai putea sa mai astepti tinere pana sa ti faci tatuaje peste vergeturi, in primul rand tu mai ai de crescut in inaltime si volum tinand cont ca mergi la sala si odata cu cresterea ta se va deforma si deschide la culoare tatuajul, sfatul meu e sa mergi in continuare cu sala pana cand,, stagnezi,, in crestere dupa care ai putea sa ti faci ceva frumos pe un corp frumos format

| Wehes a răspuns (pentru tatuajebrasov):

Multumesc frumos de raspuns, o sa tin cont de sfaturile tale si o sa mai astept 2-3 ani big grin