| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de aproximativ 1 an beau 0, 5 l de pepsi zero in fiecare zi.As vrea sa ma opresc dar este destul de greu.Cat de mult dauneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Abjios a răspuns:

De asemenea, este prea trz sa ma opresc acum?

| ZokoZEW a răspuns:

Da,este destul de grav, iti aduce tremurături, tahicardie, Dependenţă din cauza cofeinei,
Probleme cu somnul,
Schimbări, bruşte ale dispoziţiei,
Depresie
Hiperactivitate, Bătăi iregulate ale inimii,
Stres al inimii,
Contractarea vaselor de sânge,
Creşterea presiunii arteriale, in concluzie daca bei Cola iti vei creea mai multe probleme pe viitor, incearca sa consumi mai multa apa

| Dannnnii a răspuns (pentru Abjios):

Nu e niciodata prea tarziu, cel mai rau e sa continui. Dauneaza la fel de mult orice alta bautura pe baza de cola sau orice alt solft drink. Si eu acum 2-3 consumam cantitati mari de sucuri dar m-am oprit dupa ce la dentist am vazut problemele. In orice caz, incearca apa plata, e cea mai buna.

| wpAbby a răspuns:

Orice suc cu acid (si nu numai) dauneaza intr-o proportie destul de mare. Asa am avut si eu probleme acum cateva luni, dar cu Coca Cola. Timp de 2 saptamani am scazut din cantitatea pana am ajuns la un pahar pe zi, iar acum nu mai am aceasta dependenta, am zile in care chiar nu beau deloc.