| Kidd77 a întrebat:

Buna TPU am o o intrebare eu beau cam 2 l de pepsi pe saptamana e vreo problema dauneaza cu ceva?
Adica fac in fiecare zi 2 ore de fotball si nu stiu daca ma dejavantajeaza cu ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ade2998 a răspuns:

Coca-Cola are efecte similare unui drog. Știi ce se întâmpla dacă bei cola?
In primele 10 minute: 10 lingurite de zahar iti ajung in stomac (toata cantitatea care este recomandata intr-o zi). Nu vomiti instantaneu din cauza dulcetii, fiindca acidul fosforic taie din aroma, ajutandu-te sa nu simti gustul la intensitate maxima.

In 20 de minute: nivelul de zahar din sange (glicemia) creste foarte mult, cauzand si o eliberare masiva de insulina (hormon cu rol in scaderea insulinei). Corpul raspunde acestei provocari transfomand orice urma de zahar in grasime. Coca-Cola - ce se intampla cu corpul tau cand bei un singur pahar de cola

In 40 de minute: Absorbtia cafeinei este completa. Pupilele ti se dilata, tensiunea arteriala creste si ca raspuns, ficatul elibereaza si mai mult zahar in sange. Receptorii de adenozina din creier sunt blocati, prevenind starea de somnolenta.

In 45 de minute: Corpul tau accelereaza productia de dopamina, stimuland centrii placerii din creier. Prcatic, Cola actioneaza asemeni drogului heroina.

In 60 de minute: Acidul fosforic leaga calciul, magneziul si zincul la nivelul intestinului, iar metabolismul acestor minerale este accelerat si odata cu doza de zahar si indulcitori artificiali care este in corp va creste si nevoia de a urina.

Coca-Cola - ce se intampla cu corpul tau cand bei un singur pahar de colaTot acum intra in actiune si proprietatile diuretice ale cafeinei, de aceea ai nevoie sa mergi la toaleta sa urinezi. Toata cantitea de calciu, magneziu si zinc va fi eliminata impreuna cu sodiu si apa, in loc ca aceasta sa ajunga la oase.

Apoi, pe masura ce starea de euforie se mai diminueaza, nivelul glicemiei scade brusc. Poti sa te iriti usor si/sau sa cazi in apataie. Pana in acest moment ai eliminat toata apa care era continuta in Coca-Cola, dar nu inainte de a o amesteca cu nutrienti valorosi pe care corpul tau i-ar fi putut folosi pentru hidratare, pentru oase sau dinti.

9 răspunsuri:
| ade2998 a răspuns:

Tatii doctori spun ca nu este bine sa bei cola, pepsi. El are cafeina. Pune cola într-un pahar și lasă-l acolo o noapte și puțin din zi sa vezi cum rămâne pe pahar, asa se întâmpla și cu stomacul tău. Nimeni nu iți spune sa nu mai bei deloc dar ar fi bine sa îl reduci. Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ade2998):

Nu cafeina e problema, cafeina e chiar sanatoasa.

Problemele sunt zaharul si indulcitorii artificiali folositi.

| RadikalGamer a răspuns:

Daca vrei sa vezi cu ochii tai ce se intampla cu organele din corpul tau, pune un fruct sau o leguma intr-un pahar de Pepsi sau Cola, lasa-l o zi, doua si o sa vezi ce ajunge din ele.

| CristianPreda a răspuns:

Ar fi bine sa reduci din cantitate. Cam mult. Cola si Pepsi au o aciditate foarte ridicata si iti distrug stomacul. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Eidriana a răspuns:

Cofeina nu e neaparat buna. Desi este mai sanatoasa decat ceea ce priveste enegizantele, elimini calciu prin urina si in timp poate avea un efect negativ asupra ta (osteoporoza). Chiar daca probabil pentru tine este un produs care iti da energie eu te sfatuiesc sa il inlocuiesti cu altceva. Dar nu alte tipuri de sucuri, pentru ca orice ar fi toate au un continut ridicat de zahar si coloranti. Eu ti-as recomanda un ceai cu teina cel mai bine de la Plafar (acum sa nu sari pe mine si sa spui ca e scump si e de fite, pentru ca nu e asa; e vorba de sanatatea ta)

| Kidd77 explică:

Multumesc de raspunsuri as vrea sa dau la toti funda da am loat in considerare mai multe info

| electrovlad a răspuns:

Omule pentru ce zica acum sa dai funda! te vei speria putin!
cand cumpara maicata pulpe sau carne de porc sau orice carnarit
Pui suc intru-n castron si pui carnea acolo dar fara pielita! sa vezi tu cum se degradeaza carnea!
Dece nu se intampla in stomacul tau asa rapid!?
Pentru ca este sucul gastri 1) mai faci si miscare 2) plus mancarea care o detii ai grija cu astea eu sunt dependent de Adria cola toti suntem buni la teorie dar placerile ni le facem! respect! Parintii tai ti-au spus sa nu mai bei suc cola / pepsi

| Cosmin86 a răspuns (pentru electrovlad):

Am incercat eu experimetnul ala si nu s-a intamplat nimic neobisnuit.

Altele sunt problemele, astea sunt aberatii

| Inocenta510 a răspuns:

Mie mi-a venit rau, rau din pepsi. Pe deasupra mai e si calitate proasta. Am mancat cu covrigei. Astia au daunat si mai tare. Sunt foarte nesanatosi..au gust de metal..nicigand de covrigei. Daca vrei totusi, consuma cola! E calitate mai buna, nu te aventura.