| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e bine ce fac adica beau cam mult pepsi si stiu ca nu e bun dar m-am obisnuit cu el imi puteti spune daca dauneaza undeva si sa numai beau asa mult ca si eu as vrea sa ma las dar daca nu beau intr-o zi ma doare capul

9 răspunsuri:
| Lucrian a răspuns:

Daca e sa o luam din punct de vedere al gustului, daca iti place e bine, dar presupun ca e din punct de vedere al sanatatii intrebarea si atunci, normal ca nu e bine.
Tu bei cafea/ness/cofeina in general sau zilnic?
Partea proasta e ca zaharul creaza o dependenta mai mare decat drogurile (s-au facut experimente pe soareci cu asa ceva).
Parerea mea e ca sa incepi sa inlocuiesti obiceiurile nocive cu unele sanatoase.
Daca bei pepsi pentru energie, te pot ajuta cu bauturi energizante sanataose de la Herbalife (nu mai scriu site-ul ca l-am scris de multe ori azi si ma baga TPU la spam, daca vrei mai multe info, da-mi un mesaj).
Eu personal am desfundat chiuveta cu coca cola, un prieten a lustruit un bloc motor care il prinsese rugina... imagineaza-ti ce face in organismul tau, pentru ca tind sa cred ca si pepsi e asemanator ca si compozitie.

| blackwidow a răspuns:

1) Nu, nu e bine(dar deja stiai si tu asta)
2) http://www.slideshare.net/......la-2517301
Citeste de pe acel site. Stiu ca este despre coca-cola, insa ambele(atat coca-cola cat si pepsi au acelasi ingredient periculos, acidul fosforic). Tot ce exista in acele slide-uri este 100% adevarat, nu este absolut nimic exagerat sau fals. Sper sa iei o decizie buna.

P.S. Invata totusi sa folosesti semne de punctuatie in fraze. Numai bine

| midnight a răspuns:

Deci pepsi e total nerecomandat. am auzit ca o pers a facut ciroza,poti sa faci diabet,creste colesterolu, o sa fi nervoasa, nu dormi noaprea...am auzit ca intr-o tara din America curatau sangele de pe drumuri cu pepsi: deci aciditate crescuta. Nici la creier nu face bine. acu daca bei 1 pahar/saptamana nu-i mare lucru. ideea e sa nu exagerezi si sa nu bei sucuri carbogazoase in general. la inceput o sa-ti fie greu, dar iti trebuie ambitzie. poti sa-l inlocuiesti cu sucuri naturale facute la storcator(sau dintr-alea de fructe gen prigat cu pulpa...da-s mai bune alea home made)

| AnnyXoxo a răspuns:

Pai Pepsi are cofeina. adica droguri pe scurt. cred ca stii asta si cred ca tu ai devenit dependenta. este un fel de drog deci incearca cat de mult poti sa te lasi de el din timp, daca nu o sa fie mult mai rau de atat. happy

Incearca sa nu mai ai banii la indemana pentru ati cumpara si roaga-ti parintii sa nu-ti mai cumpere. Incearca sa nu te mai gandesti la el pentru ca iti afecteaza foarte mult sanatatea. :*

Succes. :*

| Cali_8586 a răspuns:

Nu te doare capul daca nu bei, asa crezi tu happy simplu, opreste-te din a cumpara sau a bea, inlocuieste pepsi cu o alta bautura naturala si sanatoasa -- suc de portocale happy

| Love96_3971 a răspuns:

Pentru ca da dependenta, de aceea ai dureri de cap. cand nu bei esti precum un drogat, ai nevoie de "cocaina" ta.Fa un efort si inceteaza sa mai bei un timp pentru ca dauneaza foarte, foarte mult

| alexdo97 a răspuns:

Daca mai bei pe viitor o sa ia praf rinichii si s-ar putea sa ai si ulcer.
Incearca sa e lasi chiar daca te doare capu 1-2 zile.

| LovePepsi a răspuns:

Pai si eu am aceeasi problema.
La inceput ma ingrijoram... Da fac asta de 1 an jumate [cred] si nu am patit nimic happy. decat sa ma doara capul si sa renunt la ceea ce imi place cel mai mult, mai biine risc happy!

| EuMehZz a răspuns:

Nu, nu afci bine. Iti dauneaza ficatului happy nu stiu prea multe(13 ani) si eu beau exagerat, vreau sa ma las dar nu prea pot; 0 iti zic eu ca odata ce te-ai apucat exagerat de el... te lasi foarte greu